poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nebezpečné látky v krémech na problematickou pleť

2.10.2019

Mnoho přípravků na ošetření problematické pleti obsahuje endokrinní disruptory. Akné a různé pupínky léčit lze, ale nemělo by to být na úkor zdraví.

Produkty určené k péči o nedokonalou pleť v regálech s kosmetikou běžně obsahují kyselinu salicylovou, která má čisticí a peelingový účinek, může bránit množení bakterií a změkčovat pleť i chloupky. Vyskytuje se i v jiných typech kosmetiky.

Dánské kontrolní úřady loni ve spolupráci s univerzitními odborníky zjistily (původní zprávu naleznete zde), že 13 látek obsažených v  kosmetice pro problematickou pleť narušuje nebo může narušit hormonální rovnováhu v lidském těle. V extrémním případě tak mohou způsobit například neplodnost. Mezi prokázanými endogenními disruptory je také zmiňovaná kyselina salicylová. Ta může škodit nejen samotnému uživateli.

Před rokem byla kyselina salicylová Evropskou unií zařazena na seznam látek, u kterých existuje vážné podezření, že poškozují plod v těle matky. Proto existují přesné limity jejího množství v kosmetických produktech. Je ovšem nutné pamatovat na nebezpečí takzvaného koktejlového efektu, kdy se škodlivé účinky látek z mnoha používaných výrobků sčítají, překročí tak bezpečné normy a škodí společně.

Vyhnout se kyselině salicylové lze důsledným sledováním složení zboží, kde může být uvedena také pod svým anglickým názvem „salicylic acid“. Nemáte-li problematickou pleť, kosmetiku s kyselinou salicylovou nepotřebujete. Nicméně trpíte-li například na akné, může pro vás být naopak nejlepším řešením.

Související články