poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kauza Dieselgate: Liknavost úřadů brání spravedlnosti

7.10.2019

Evropští spotřebitelé se odškodnění za aféru Dieselgate dosud nedočkali. Od odhalení cílených manipulací s emisními limity vozů s dieselovými motory automobilky Volkswagen přitom uplynuly již čtyři roky.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí US EPA v roce 2015 zjistila, že dieselová auta Volkswagenu jsou vybavena softwarem, který rozpozná, kdy motor pracuje v režimu používaném při měření emisních limitů, a sníží při něm množství výfukových plynů, zejména oxidů dusíku. Vůz tak splní určené normy, ale v běžném provozu jsou emise vyšší. Evropská spotřebitelská organizace BEUC zveřejnila shrnutí současné situace s ohledem na zákazníky německé automobilky.

Podle BEUC emisní skandál Volkswagenu odhalil neschopnost právního systému EU a členských států vypořádat se s případy takového druhu. Spotřebitelské organizace a další subjekty v jednotlivých zemích podnikly legální kroky k zajištění odškodného pro poškozené majitele vozů, ovšem bez valné podpory příslušných úřadů. . Národní úřady na ochranu spotřebitelů, kromě italského a nizozemského, Volkswagen k odpovědnosti nevyzvaly. Aféra Dieselgate přiměla Evropskou komisi k vypracování návrhu na hromadnou žalobu ve všech zemích Unie, nicméně nechuť mnohých států umožnit její podání změnou zákonů tuto iniciativu zablokoval. Volkswagen odmítá vyjít vstříc požadavkům podvedených zákazníků dobrovolně.

Dobrou zprávou je, že EU zpřísnila licenční podmínky pro výrobce automobilů a kontrolu jejich dodržování jednotlivými zeměmi. Loni byl rovněž předložen návrh zákona, který by následně vedl k umožnění hromadných žalob ve všech členských státech, což podpoří snahy spotřebitelů bránit se soudní cestou. Automobilový průmysl totiž musí brát ohled na zdraví lidí, na ekonomické i ekologické dopady svých činů, jak připomíná ředitelka BEUC Monique Goyens.

ČTK vydala minulý týden zprávu o začátku soudního jednání na základě hromadné žaloby zhruba 470 000 klientů Volkswagenu, které u soudu zastupuje německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV. Podle automobilky zákazníci škodu neutrpěli, protože vozy jsou pojízdné a bezpečné. VZBZ však připomíná, že koncern Volkswagen podváděl a musí za to nést odpovědnost.

Související články