poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britové zkoušejí nahlašování podvodníků online. Zatím bezúspěšně

8.10.2019

Online systém k ohlášení podvodů ve Spojeném království není optimální pro řešení konkrétních případů, které v prvním kroku třídí pouze umělá inteligence. Pomáhá však doplňovat statistiky, odhalovat souvislosti a bojovat proti ohrožení dalších osob.

Oběti podvodníků, kteří z lidí vylákávají peníze za nedodané služby, mají ve Spojeném království využívat centralizovaný systém Action Fraud. V rámci systému lze nahlásit problém telefonicky nebo online. Mnohá hlášení se však nedočkají řešení. Stížnosti spotřebitelů totiž nejprve třídí a posuzuje umělá inteligence. Pak projdou rukama pracovníků národní agentury pro boj s podvody NFIB. Teprve poté se část protříděných hlášení dostane k příslušnému policejnímu oddělení, které podle svých možností, počtu zaměstnanců a zatížení může tento počet dále redukovat

Digitální třídění se řídí stupni rizika či závažností případu, zranitelností nebo věkem ohlašujícího. Ten musí zadat důležitá data, jako jsou číslo bankovního účtu, okolnosti případu a případné podezření na možného pachatele. Volající v prvním záchvatu paniky, že přichází o peníze, nemusí vždy vzorně a promyšleně nahlásit vše a sítem elektronického výběru propadne. Pro některé lidi je náročné probít se automatizovaným telefonickým hlášením, jiné odradí nutnost zacházet s počítačem nebo internetem, kde jsou navíc vyžadovány další znalosti, například při zadání typu podvodu.

Nedávné šetření ukázalo, že i snadno řešitelné signály podvedených někdy sítem propadnou a nikdo se jimi nezabývá. Jistý počet případů se vůbec nedostane k pracovníkům agentury pro boj s podvody.

Policie užitečnost systému Action Fraud hájí. Ročně se na něj obrací 800 000 osob. Ve skutečnosti je prakticky nemožné zabývat se osobně všemi hlášeními. Je-li riziko vyhodnoceno jako vysoké, příslušné složky reagují rychle, pružně a efektivně. Podobné je to v situacích, kdy je riziko sice nižší, ale zranitelnost obětí nebo choulostivost případu je vysoká. Algoritmy systému umí odhalit známky duševních poruch, sebevražedných úmyslů či teroristické hrozby a okamžitě je předat specializovaným policejním oddělením.

Action Fraud rovněž umožňuje sběr dat o kriminálních činech. Společné rysy jednotlivých případů vedou k vyhodnocení většího ohrožení a rozeznání systematických podvodných operací, což pomáhá vyšetřování ve větším měřítku.

Související články