poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Levnější povinné ručení za klidnou a bezpečnou jízdu? V USA to už zkoušejí

11.10.2019

Americké pojišťovny snižují cenu povinného ručení podle způsobu jízdy. Řidiči jsou monitorováni online a ti, kteří jezdí nebezpečně, zaplatí více.

Řidiči v USA mohou využít příležitosti platit méně za povinné ručení svého vozu, pokud pojišťovně umožní sběr dat o svém jízdním stylu. Speciální zařízení se přes USB port připojí do auta a skrze Bluetooth se spojí s chytrým telefonem . Z mobilu se následně data odešlou pojišťovně. V nových automobilech, které s telefonem komunikují přímo, je tento proces jednodušší. Sleduje se styl jízdy, rychlost, způsob brzdění, zrychlování, zatáčení, odjetý čas nebo počet ujetých kilometrů. Pozornosti pojišťovny neujde ani telefonování za jízdy. Tento údaj ovšem nemá vliv na následnou kalkulaci, neboť telefonovat může i spolujezdec.

Řidiči dostávají zpětnou vazbu a mohou se na základě pozorování pojišťovny snažit jezdit šetrněji. Zkušenosti ukazují, že se poučí spíše ženy než muži a spíše mladší než starší řidiči.

Slevy pojištění jsou založeny na posouzení bezpečnosti jízdy nebo počtu ujetých kilometrů a mohou snížit povinné ručení až o polovinu. Při nebezpečné jízdě nebo překročení ujeté vzdálenosti uvedené ve smlouvě však může pojišťovna platby naopak navýšit. Nebezpečná jízda tak zdražila povinné ručení pětině řidičů.

Revoluční způsob nastavení cen povinného ručení má klady i zápory. Spotřebitelská organizace Consumer Reports připomíná důležitost zacházení s nasbíranými daty. Pojišťovací společnosti musí jasně definovat způsoby jejich využití dat a informovat o metodách jejich hodnocení, aby bylo tvoření cen a slev průhledné. Důležitá jsou rovněž pravidla ochrany informací a jejich případného sdílení. Zákazníci by měli mít přístup ke svým údajům a možnost je měnit. Rovněž je třeba zajistit právo data vymazat.

Související články