poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hovězí maso je nejčastějším zdrojem nákazy E. coli

14.10.2019

Hovězí maso a výrobky z něj jsou hlavním zdrojem nákazy bakteriemi E. coli u lidí, vyplývá ze zpráv světových organizací. Vysoké riziko nesou rovněž drůbež, čerstvá zelenina nebo mléčné výrobky.

Světová zdravotnická organizace společně s Organizací OSN pro výživu a zemědělství každoročně zaznamenává milion případů onemocnění E.coli. 128 případů končí smrtí.

Tato čísla vycházejí z dat o 957 ohniscích nákazy v 27 zemích světa za dobu 1998–2017.  U 16 % nákaz bylo jako původce identifikováno hovězí maso, u 15 % čerstvé ovoce nebo zelenina a u 6 % mléčné výrobky.

Hovězí maso a ovoce či zelenina jsou hlavními zdroji nákazy E. coli v evropských a amerických státech, zatímco například v západním Tichomoří jsou to drůbeží maso, zelenina a mléčné výrobky. Regionální odlišnosti jsou způsobené nejspíše způsobem stravování, tradicemi přípravy jídla, stupněm nákazy v surovinách, mírou patogenity bakterií v oblasti, ale i systémem odhalování nákazy. V Evropě je hovězí maso příčinou onemocnění v 31 % případů, čerstvé ovoce a zelenina v 30 % a mléčné výrobky v 16,4 % případů.

Komise spravující Codex Alimetarius, sbírku mezinárodně uznávaných standardů vztahujících se k bezpečnosti potravin, letos rozhodla o vypracování zvláštních doporučení o postupech kontroly STEC v hovězím masu, listové zelenině, klíčcích, čerstvém mléku a čerstvých sýrech.

Související články