poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kvůli umělým hnojivům se do potravin dostává nebezpečné kadmium

15.10.2019

Chybně nastavené normy a umělá hnojiva stojí za nezanedbatelným množstvím kadmia, které proniká do lidského těla. Největší množství tohoto toxického prvku se vyskytuje v potravinách rostlinného původu.

Kadmium je těžký kov s prokázaným karcinogenním účinkem, neblahým vlivem na činnost ledvin, stav kostí nebo plodnost. Z půdy, která byla ošetřena minerálními fosfátovými hnojivy, snadno prostupuje do rostlin. Kadmium se v lidském těle hromadí a může vést k velmi vážným až smrtelným chorobám či genetickým vadám. Podle nové zprávy francouzského úřadu pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce ANSES představuje největší hrozbu kouření a právě potraviny (původní zprávu naleznete zde). Do těla 15 % dětí včetně batolat se dostává kadmium v množství přesahujícím přijatelné dávky. Konzumujeme ho čím dál více, zejména v potravinách obilného původu a kořenové zelenině.

Řešením je radikální zpřísnění norem určujících přípustný obsah kadmia v minerálních hnojivech, a to na pouhých 20 mg na kilogram. EU doposud takovou normu vůbec neměla a nově rozhodla o zavedení limitu 60 mg/kg. To je jako první unijní nastavení limitu kadmia v hnojivech krokem vpřed, který však není dostatečný k ochraně zdraví spotřebitelů. Dobrou zprávou je, že většina evropských výrobců hnojiv produkuje zboží s podstatně nižším obsahem kadmia.

Související články