poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Impregnační spreje pro domácí použití vážně poškozují plíce

18.10.2019

Od roku 2021 se na evropském trhu nesmí objevit spreje k domácí impregnaci skla, podlah nebo obkladů s obsahem fluorových látek a organických rozpouštědel. Jejich složení způsobuje vážné poškození plic.

Zmiňované výrobky jsou nebezpečné kvůli riziku vdechnutí toxických látek, zejména pak v interiéru. Počet otrav a rizikovost produktů se obvykle hodnotí rok po uvedení na trh, změně složení nebo formy jejich aplikace (lak, sprej).

Vědci z dánského Národního výzkumného střediska pro bezpečné pracovní prostředí zjišťovali toxicitu impregnačních sprejů u myší (celá zpráva zde). Ukázalo se, že aerosoly s obsahem jistých sloučenin fluoru (polyfluorosilanů) a organických rozpouštědel tvoří kapičky nano velikosti, které pronikají hluboko do plic a způsobují poškození stejného typu, jaký se vyskytuje při otravách u člověka. Největší riziko skýtá směs polyfluorosilanů a organických rozpouštědel ve formě spreje. Nebezpečné jsou rovněž impregnační postřiky v jiných sprejových baleních, například mechanické spreje nebo přípravky k aplikaci tlakovou pistolí.

Dánská agentura pro ochranu životního prostředí proto navrhla zákaz těchto výrobků v celé Evropské unii. Ten byl po posouzení Evropskou agenturou pro chemické látky ECHA chválen a vejde v platnost 1. ledna 2021.

Impregnační spreje používejte pouze v dobře větraných místnostech nebo exteriérech. Po ukončení práce okamžitě opusťte prostor. Při stříkání nestůjte proti větru a držte rozprašovač co nejdále od obličeje. Používejte masku a rukavice a nikdy nesprejujte poblíž děti. Obecně raději volte impregnaci, kterou lze aplikovat štětcem nebo houbou.

Související články