poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na slabší menstruační bolesti vyzkoušejte zázvor

22.10.2019

Zázvor může tlumit menstruační bolesti, ale jeho analgetický účinek je omezený. Vyplývá to ze závěrů rakouské metastudie.

Tři čtvrtiny žen a dívek mívá menstruační bolesti. Každé desáté znemožňují vykonávat běžné každodenní činnosti, někdy i po několik dnů. Častější jsou u mladších osob nebo do doby prvního porodu. Je-li bolest způsobena přirozenými kontrakcemi dělohy, lze ji tlumit. Když jde o sekundární příčiny, například benigní nádor, endometriózu nebo antikoncepční spirálu, je nutné řešit situaci s odborníkem.

Mnoho žen se vyhýbá farmakologickým přípravkům a dává přednost přírodním způsobům potlačení bolesti. Patří k nim hořčík, u kterého účinnost prokázána nebyla, ale i zázvor, jemuž se v této souvislosti věnovalo několik studií s metodologickými nedostatky. Rakouská organizace Medizin transparent analyzovala tři obsáhlé vědecké databáze. Při nejdůvěryhodnější studii užívaly účastnice zázvorový prášek v tobolkách po dobu dvou měsíců a poté ohodnotily své menstruační bolesti na stupnici od 0 (žádné) do 10 (velmi silné). Skupina užívající placebo měla průměrné označení bolesti 5,5, zatímco u účastnic užívajících zázvorové tobolky byla průměrná hodnota 4. Studie sice nesplnila všechny vědecké požadavky, ale údaje ukazují, že zázvor může být jedním s pomocníků při zvládání běžných potíží spojených s menstruačním cyklem. Podle autorů výzkumu se ve skupině užívající zázvor nevyskytly nežádoucí účinky, které by ji odlišily od té, co užívala placebo.

Bolesti při měsíčkách lze spolehlivě potlačit protizánětlivými analgetiky. Většina žen je snáší dobře, ale u některých dochází k vedlejším účinkům, jako je bolest hlavy, žaludeční nevolnost nebo ospalost. Při užívání hormonální antikoncepce je bolest nižší, protože je potlačen přirozený menstruační cyklus. Podle některých odborníků pomáhají také zahřívací polštářky nebo pásy. Některé výzkumy naznačují účinnost fyzických aktivit jako jogging, jóga nebo vhodně volená cvičení. Efekt akupunktury, bylinných přípravků nebo doplňků stravy nebyl vědecky prokázán. U některých žen lze uvažovat o psychologické léčbě bolesti, zahrnující práci s odborníkem a techniky zvládání bolesti, například relaxační cvičení.

Související články