poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nový druh mrkve spolehlivě nahradí umělá barviva

29.10.2019

Speciální odrůda mrkve seté obsahuje velké množství betakarotenu. Využití může najít jako náhrada syntetických barviv v potravinářském průmyslu.

Betakaroten je jako barvivo využitelný jen ve velkém množství. Vědci z Kodaňské univerzity, Švédské zemědělské univerzity, pěstitelé a firma vyrábějící přírodní potravinové přísady společně rozjeli projekt PlantePigment. Tato iniciativa je financována dánským ministerstvem životního prostředí a potravin. Výsledkem společných snah je vyšlechtění mrkve s obsahem pigmentu, který je 4–5krát vyšší než u běžných průmyslových odrůd. Podaří-li se tuto mrkev začít pěstovat ve velkém, sníží se plocha nutná k získání úrody potřebné k extrakci potřebného množství pigmentu, a tím klesnou náklady. Přírodní barviva tak zlevní a budou konkurenceschopnější.

Projekt zahrnoval práci se semeny starých i novějších odrůd oranžové mrkve z genových bank a od společností zabývajících se produkcí semen a sadby (celou původní zprávu naleznete zde). Semena byla pěstována v Dánsku a na Madeiře po dobu pěti let tak, aby byla optimálně využita doba celého roku. Selekce rostlin se soustředila na ty s nejvyšším množstvím betakarotenu a v relativně krátké době se podařilo významně zvýšit obsah přírodního barviva. Výzkumníkům velmi pomohla nová metoda katedry potravinářských věd Kodaňské univerzity, účinně měřící betakaroten za pomoci tzv. Ramanovy spektroskopie. Při jejím použití lze zjistit složení mrkve během pouhé minuty, zatímco tradiční laboratorní analýza trvá 20–30 minut. Projekt zkoumal také potenciál fialové mrkve, fialových brambor a různých bobulovin, nejslibnější se však ukázala oranžová mrkev.

Zhruba polovina barviv v světovém potravinářském průmyslu je vyrobena uměle a mnoho jich může mít škodlivý účinek na zdraví. Betakaroten je naopak důležitým antioxidantem, který tělo přeměňuje na vitamin A.

Související články