poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nespoléhejte na domácí genetické testy. Zajděte raději za odborníkem

30.10.2019

Domácí test DNA je bez konzultace s genetikem je dle vyjádření odborníků zbytečný, nespolehlivý a kontraproduktivní. Skrze genetické testy vydáváte i své soukromé informace.

Genetický test si lze snadno koupit na internetu. Prodejci nabízejí šanci dozvědět se něco o svém původu bez nutnosti navštívit specializované pracoviště. Informace zahrnují rovněž případné genetické odchylky a zdravotní dispozice. Odborníci však důrazně varují, že takový test může napáchat velké škody. Zpravidla platí, že samotné výsledky správně interpretuje pouze genetik, který o vás má dostatečné informace, zná vaše zdraví a životní styl, umí posoudit, zda je ve vašem případě test skutečně nutný, a je schopen obdržené údaje analyzovat. Genetický test provedený špičkovou metodou v nejlepší laboratoři je bez zkušeného genetika zbytečný.

Test DNA na dálku s sebou nese četná rizika. Nesprávně interpretované výsledky vyděsí uživatele nemocemi, které mu ve skutečnosti nehrozí, a stanou se zdrojem neopodstatněné úzkosti a obav. Spouštěčem může být například zmínka o genech spojovaných se zvýšeným rizikem rakoviny nebo o dalších mutacích. Následná zbytečná vyšetření či dokonce nevhodné terapie zvyšují náklady zdravotnického systému i výdaje jednotlivce. Hrozí i opačná situace, kdy kladné a nekriticky uklidňující výsledky odvedou pozornost od závažných problémů a nemocí, kterým by za jiných okolností šlo zabránit. Výsledky průzkumů ukazují, že procento chybných výsledků online testů DNA je vysoké. Jakýkoliv test tohoto druhu je proto nutné konzultovat se spolehlivým odborníkem.

Velmi problematické je rovněž předávání soukromých genetických informací virtuálním laboratořím. Těm je třeba svůj vzorek odeslat i s adresou, na kterou jsou pak výsledky odeslány. Genetický materiál každého z nás však obsahuje řadu cenných informací, které by měly být maximálně chráněny.

Související články