poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Současné energetické štítky automobilů jsou zastaralé

31.10.2019

Evropská unie musí zavézt nový způsob energetického označení osobních automobilů. Štítky schválené před 20 lety již neodpovídají moderním vozům ani nákupním zvyklostem současných zákazníků.

Automobilky i motoristé v posledních letech stále silněji cílí na snižování emisí automobilů. Aby se na silnicích pohybovaly co nejšetrnější a nejekologičtější vozy, musí mít spotřebitelé při volbě nového auta dostatek informací o jeho emisích a spotřebě. Označení, které unijní úřady schválily v roce 1999, je v dnešní době zcela neefektivní. Kvůli možnosti jeho úprav a interpretace napříč členskými státy nelze podle štítku jednoduše vozy srovnávat. Během dvaceti let se změnilo mnoho zákonů i technologií, lidé nakupují online, častěji si vybírají ojeté vozy nebo přecházejí na elektrický pohon.

Spotřebitelské organizace sdružené v Evropské organizaci spotřebitelů BEUC proto doporučují následující změny:

  • Všichni evropští spotřebitelé by měli dostávat stejné informace, a to nezávisle na výrobci, prodejci nebo zemi. Množství emisí CO2 musí být jasně určeno na škále od A do G. Štítek by tak měl vypadat podobně jako energetické štítky elektrických spotřebičů.
  • Automobilový štítek musí být přizpůsoben existenci vozů na elektrický pohon. Měl by zahrnovat údaje o dojezdu, maximální rychlosti dobíjení a průměrné době dobití.
  • Štítek se musí stát povinnou součástí všech druhů reklam včetně srovnávacích služeb produktů online.
  • Aby bylo možné efektivní srovnání, musí mít označení automobilů povinnou jednotnou podobu, kterou nelze jednoduše měnit.
  • Informace musí v detailech vycházet z místních odlišností každé země, jako jsou používané měrné jednotky nebo skutečnosti vycházející z daňových předpisů.

O ekologičnosti nových automobilů pojednává také iniciativa Green NCAP. Jde o nezávislý program podporovaný spotřebitelskými organizacemi (svým dílem se na programu účastní také dTest) a vládami zemí Evropské unie. Jeho cílem je motivovat automobilky k výrobě vozů, které jsou „zelené“, tedy neprodukují vysoké množství škodlivin a mají co možná nejúčinnější motor – nespotřebovávají velké množství paliva nebo, v případě elektrických aut, kilowatthodin. Výsledky nově otestovaných vozů v dohledné budoucnosti naleznete také na našem webu.

Související články