poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak vybírat láhev na vodu

1.11.2019

Vlastní láhev na vodu je pro někoho otázka etiky a ekologického přístupu, pro jiného móda, póza nebo stylový doplněk. Láhve k opakovanému použití v porovnání s výrobou a přepravou balených vod snižují množství odpadu a jsou tak přívětivější k životnímu prostředí. Nabídka je pestrá. Přečtěte si, na co si při nákupu dát pozor a jak o ně pečovat.

Nejlevnějším řešením je zachování prázdné láhve od balené vody. Ta je však skutečně určena pouze k jednorázovému použití a po vyprázdnění se vyhazuje do žlutého kontejneru. V opačném případě dochází nejen k viditelným vadám, jako je pomačkání nebo netěsnící víčko, ale také k nežádoucímu opakovanému styku dalších nápojů s plastem nebo k mikrobiální kontaminaci flašky. Průhledný materiál nechrání obsah před světlem a mohou se v něm množit bakterie či jiné mikroorganismy.

Láhev na kohoutkovou vodu musí být kvalitní. Při nákupu si všímejte použitého materiálu a jeho vlastností. Může jít o měkký nebo tvrdý plast, sklo či kov. Důležitý je průměr hrdla – z příliš velkého se špatně pije, příliš malý brání snadné údržbě. Všímejte si objemu a hmotnosti láhve, zda se snadno otevírá, jak těsní a zda ji lze mýt v myčce. Na trhu jsou výrobky, které udržují vodu chladnou i v horkých letních dnech a mohou být použity na teplé nápoje. Pokud do láhve nenaléváte pouze vodu, je o to důležitější, aby ji šlo snadno a důkladně čistit.

Láhve na vodu mají dva typy uzávěrů – šroubovací a polohovací. Šroubovací uzávěr dobře těsní díky silikonovému proužku víčka, který je však třeba čas od času zkontrolovat a případně vyměnit. Podmínkou bezpečného nošení v tašce či batohu je dobré utažení. Šroubovací uzávěr není dobrým řešením u malých dětí ani v případech, kdy nemáte volné obě ruce. K některým láhvím je víčko připevněno praktickým páskem, který brání jeho ztrátě. Polohovací uzávěry mívají vytahovací pítko, odklápěcí víčko nebo další podobné mechanismy, které umožňují ovládání jednou rukou. Jsou vhodné při sportu nebo pro malé děti - v takovém případě však nesmí obsahovat drobné uvolnitelné části. Nevýhodou bývá komplikovanější mytí.

Hliníkové láhve jsou většinou levnější, ale při dlouhodobém používání mohou vodě dodávat kovovou pachuť. Změnám chuti zabráníte důkladným a častým mytím, ke kterému stačí plastový kartáč a běžný prostředek na nádobí. V  kovových láhvích je menší riziko množení nežádoucích bakterií a plísní. Optimální je volit takové, které lze mýt v myčce na nádobí.

Používáte-li flašku na čaj, kávu nebo ovocné šťávy, ihned po použití ji pořádně omyjte, ať už štětcem na láhve a mycím prostředkem nebo v myčce. Chcete-li odstranit pachy, které se v nádobě někdy usadí, naplňte ji horkou vodou se lžičkou jedlé sody, zavřete, dobře protřepte a po 10 minutách ji vypláchněte tekoucí vodou.

Související články