poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uvnitř sluchátek bují život

4.11.2019

Půjčování sluchátek může ohrozit zdraví, pokud má jeden z uživatelů v uchu kvasinky. Mikroorganismy se na nich usazují a riziko nákazy záleží na jejich druhu. Ochrání pouze dezinfekce.

Sdílení sluchátek je mezi kamarády běžné. Stačí, když se s vámi někdo podělí o pěknou písníčku, a už máte v uchu něco, co přišlo do styku s jeho ušním mazem. Jaké následky může mít tento hygienický prohřešek, zjišťoval americký test 22 párů sluchátek, které se zastrkávají do ucha, takzvaných pecek. V kanálu lidského ucha je tma, teplo a vlhko, což jsou dokonalé podmínky  pro růst a bujení mikroorganismů, například bakterií nebo kvasinek. V mikrobiologické laboratoři Kolumbijské univerzity v New Yorku zkoumali stěry z povrchu použitých sluchátek. Polovina byla vložena na běžné agarové destičky, které se používají k rozmnožování jakýchkoli bakterií, kvasinek nebo plísní. Druhá polovina vzorků posloužila k testu na jiném typu agarové destičky (MacConkey), na které lze množit převážně bakterie zvané gramnegativní tyčinky.

Výsledky byly odečteny po třídenní inkubaci (původní zprávu si můžete přečíst zde). Dva vzorky obsahovaly kvasinky, v jednom byl bacil vyskytující se v půdě a v ostatních byla zjištěna koaguláza. Jde o enzym produkovaný negativním druhem stafylokoka, tedy jednu z bakterií, kterými se lidská kůže jen hemží.

Test ukázal, že v ušním kanálu většinou nežijí mikroorganismy odlišné od těch, které lze nalézt jinde na lidském těle. Nebezpečí výskytu kvasinek však není zanedbatelné. Mohou vyvolat svědění, otoky a následně také vážné infekce. Při půjčování pecek se proto doporučuje dezinfikovat je alkoholem.

Související články