poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test měřičů krevního tlaku: Většina je nepřesná

7.11.2019

Dvě třetiny tlakoměrů k domácímu použití neměří přesně, a to nezávisle na ceně. Měření na paži je vždy spolehlivější než na zápěstí.

V opakovaných testech spotřebitelského pořadu Kassensturz švýcarské veřejnoprávní televize SRF se měřičům tlaku nedaří už delší dobu. Posledních zkoušek se účastnily čtyři osoby. Výkon dvanácti tlakoměrů z lékárny byl porovnáván s profesionálním měřením dvou lékařů v nemocničním zařízení. Každým přístrojem bylo provedeno dvanáct měření. Horní (systolické) a dolní (diastolické) hodnoty se v průměru neměly lišit o více než 5 mm Hg od referenčních hodnot z profesionálního měření. Metodika (kromě počtu účastníků) odpovídala obecně uznávanému zkušebnímu postupu Evropské společnosti pro hypertenzi.

Ukázalo se, že cena není rozhodující. Při testování přístrojů na paži si nejlépe vedly jak celkem levné Beurer BM58 a Medisana BU535, tak dvakrát dražší Omron M3 Comfort. Všechny tři koupíte i v České republice. Z tonometrů určených k použití na zápěstí byl přesný pouze jeden, a to Miostar Pressure Monitor Mobile 200, který se na českém trhu nevyskytuje. Existují různé důvody, proč jsou tlakoměry na zápěstí méně přesné. Prezidentka Švýcarské společnosti pro hypertenzi Isabella Sudano zmiňuje například větší vzdálenost zápěstí od srdce. Měření na horní části paže je tak obvykle spolehlivější.

Nepřesnosti při domácím měření tlaku však nezpůsobuje jen snížená kvalita výrobků. Je třeba dodržovat určitá pravidla. Pohodlně se posaďte a před samotným měřením zůstaňte pět minut v klidu. Postarejte se, aby vás při měření nic nerozptylovalo, například televize nebo čtení a už vůbec ne rozhovor s okolím. Změřte si tlak dvakrát až třikrát vždy po jedné až dvou minutách. Pokud je průměrná hodnota vašeho měření doma pravidelně nad 135/85 mmHg, měli byste se poradit se svým lékařem.

Související články