poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobky doporučené Amazonem propadly ve spotřebitelském testu

11.11.2019

Produkty označené na Amazonu jako špičkové v britských laboratorních testech propadly. Doporučení v internetovém obchodě získaly díky falešným zákaznickým recenzím.

Britská spotřebitelská organizace Which? se zaměřila na osm produktů, u nichž existovalo podezření, že jejich hodnocení na Amazonu je falešné. Pět z nich dokonce patřilo do prémiové kategorie „Amazon“s Choice“, jelikož jim stovky uživatelských ohlasů přidělily v průměru nejméně 4,3 z pěti možných hvězdiček. Všechny byly od čínských prodejců a od neznámých značek, objevujících se pouze v různých e-shopech. Ani jeden výrobek v nezávislém spotřebitelském testu nevykázal kvality, který mu přisuzovaly recenze. Nejhůře si vedly tyčový bezdrátový vysavač, sluchátka a palubní kamera do auta.

Tyčový bezdrátový vysavač Onson stojí v internetových obchodech okolo 3000 Kč. Do hledáčku Which? se dostal kvůli podezřelým uživatelským hodnocením s průměrem 4,4 hvězdiček. Test jej zařadil mezi nejhorší vysavače, které organizace kdy zkoušela. Jeho používání je složité a čištění nehygienické. Neumí dobře vysát koberce, parkety ani laminátové podlahy a vůbec si neporadí s chlupy domácích mazlíčků. Jeden ze zákazníků v recenzi zmínil, že za dobré hodnocení platí výrobce pět britských liber. V balení koupeného vzorku tato nabídka skutečně byla, což hrubě porušuje obchodní podmínky Amazonu. Skoro polovina pětihvězdičkových recenzí obsahovala fotku nebo video, které prodejci v zvláštních facebookových skupinách uvádějí jako podmínku k proplacení zakoupeného produktu autorovi recenze.

Sluchátka Yineme ANC měla přes 800 hodnocení s průměrem 4,3 hvězdiček. Recenze nešetřily bombastickými tvrzeními typu „dokonalý zvuk“ nebo „báječná kvalita“. V testu však nabízela velmi špatný zvuk bez basů.

I bezdrátová sluchátka Enacfire Bluetooth 5.0 se podle Amazonu jevila se svým průměrem 4,9 hvězdiček jako perfektní, ale test ukázal, že mají zcela nevyhovující kvalitu zvuku a podprůměrně slabou baterii. Tisícovka jejich dokonalých hodnocení byla napsána během pouhých tří měsíců, v průměru skoro sedm recenzí denně.

Po upozornění, že všech osm vyzkoušených produktů jeví jasné známky falešných recenzí, Amazon jejich prodej omezil. Přesto připomněl, že jeho tým neustále pracuje na odhalování takových podvodů a snaží se jim předcházet. Během loňského roku tak zabránil zveřejnění více než 13 milionů falešných hodnocení a zakročil v případě více než 5 milionů podvodů tohoto druhu. Zjevně to nestačí. S ohledem na obří trh prodejního gigantu, ohromný objem nabízeného zboží a bezpočet prodejců by zákazníci měli spoléhat také na vlastní úsudek. Podezřelé jsou především případy neznámých značek s velkým množstvím pochvalných recenzí. Varovným signálem je rovněž zveřejnění velkého počtu spotřebitelských hodnocení v krátkém časovém rozmezí nebo když jich neobvykle mnoho obsahuje fotku či video.

Související články