poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na bižuterii z Asie, může vyvolávat alergie a obsahovat těžké kovy

12.11.2019

Levná bižuterie může uvolňovat nežádoucí alergizující látky nebo těžké kovy v nadlimitním množství. Problémy mohou nastat zejména při dovozu z Asie a přeshraničních nákupech online.

Internet je plný levné bižuterie. Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk provedla test 17 prstenů, náušnic a náramků z různých zdrojů a zjistila, že 7 z těchto výrobků nesplňuje zákonné normy pro obsah těžkých kovů (olovo, kadmium) nebo uvolňování alergizujícího niklu.

Je známo, že zhruba 10 % mladých žen trpí projevy kontaktní alergie na nikl, jako jsou vyrážky nebo ekzémy. Nikl je obsažen nejen v bižuterii, ale i v přezkách pásku nebo řemínků náramkových hodinek či v mobilních telefonech a další elektronice.

Kadmium a olovo odhalené v některých zkoumaných vzorcích se v lidském těle dlouhodobě hromadí a mohou vést k poškození nervového systému nebo vývoje mozku u nenarozených dětí. Škodí také ledvinám. Jako nejproblematičtější se v testech jevilo zboží z mezinárodních internetových obchodů sídlících mimo EU. Například jeden náramek zakoupený na webu Wish.com obsahoval skoro 4000krát více kadmia, než připouští evropská legislativa.

Při nákupu bižuterie a šperků je proto třeba dbát několika zásad. Bezpečnější jsou šperky z pravého zlata či stříbra. Je vždy vhodné informovat se u prodejce nebo výrobce, zda zboží neobsahuje nikl, olovo nebo kadmium. Nákup z neevropských e-shopů znamená zvýšené riziko nežádoucích látek, stejně tak suvenýry z exotických dovolenkových destinací. Z bižuterie a nepravých šperků se mohou těžké kovy uvolňovat do slin nebo potu, proto dánská agentura pro ochranu životního prostředí doporučuje nevkládat je do úst, nenosit je každý den, dovolovat jejich užívání dětmi pouze výjimečně, nesportovat s nimi a na noc je odkládat.

Máte-li alergii na nikl, nenoste bižuterii v době přetrvávající vyrážky a vyhledejte lékaře.

Související články