poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé látky v doplňcích stravy mohou v extrémních případech i zabíjet. Které to jsou?

14.11.2019

Doplňky stravy mohou obsahovat složky s potenciálně škodlivými účinky na zdraví uživatele, přispět k poškození orgánů, vzniku rakoviny nebo zástavě srdce. Nabízíme vám seznam těch nejrizikovějších.

Skupina nezávislých lékařů a odborníků na výzkum potravinových doplňků vytvořila pro americkou spotřebitelskou organizaci Consumer Reports seznam 15 používaných složek, které mohou být nebezpečné. Míra ohrožení záleží na zdravotním stavu pacienta, na výši dávek a na délce užívání. Rizikovost některých látek na seznamu spočívá v jejich nežádoucích interakcích s volně prodejnými léčivy nebo přípravky na předpis, například proti vysoké hladině cholesterolu nebo srážlivosti krve včetně široce používaného warfarinu a acylpyrinu. Odborníci upozorňují, že účinnost doplňků stravy není tak vysoká, aby vyvážila možná zdravotní rizika užívání.

Americký seznam zahrnuje následující látky:

Oměj (uváděný také jako aconite, aconiti, aconitum, angustifolium, radix aconti, anglicky také wolfsbane nebo tuber) má snižovat zánět, bolest kloubů a artritidu. Může však vyvolávat nevolnosti, zvracení, slabost, dýchací a srdeční problémy, paralýzu a způsobit smrt.

Kofein (1,3,7-trimethylxanthine) má zlepšovat soustředění nebo sportovní výkony a usnadňovat hubnutí. Může vést k poruchám vědomí, srdeční arytmii, zástavě srdce a smrti. Je zvláště nebezpečný v kombinaci s dalšími stimulujícími přípravky.

Chaparral (creosote, bush, greasewood, larrea divaricata, larrea tridentata, larreastat) má pomáhat při hubnutí, proti zánětům, nachlazení, infekcím, kožním vyrážkám a dokonce rakovině. Způsobuje ledvinové potíže, jaterní poškození a může vést k smrti.

Podběl (coltsfoot, coughwort, farfarae folium leaf, foalswort, tussilago farfara) je nabízen proti kašli a bolestem v krku. Ohrožuje činnost jater a může zvýšit riziko rakoviny.

Kostival (comfrey, blackwort, bruisewort, symphytum officinale) údajně ulevuje od kašle, menstruačních bolestí, žaludečních problémů, bolesti na prsou a rakoviny, ale poškozuje játra, je karcinogenní a může vést k smrti.

Germander (ožanka kalamandra, teucrium, chamaedrys, viscidum) je prodáván na hubnutí, proti horečce, artritidě, dně a žaludečním problémům. Škodí játrům, vede k žloutence a může zabíjet.

Vlaštovičník větší (greater celandine, celandine, chelidonium majus, chelidonii herba) má zmírňovat žaludeční bolesti, ale poškozuje játra.

Práškový výtažek ze zeleného čaje (čajovník čínský, camellia sinesis) je nabízen jako hubnoucí látka. Vede k závratím, zvonění v uších, snižuje vstřebávání železa, zhoršuje anémii a glaukom, zvyšuje krevní tlak a tepovou frekvenci, škodí játrům a může zabíjet.

Kava (ava, kava kava, piper methysticum) je nabízena k snížení úzkosti a proti nespavosti. Poškozuje játra, zhoršuje Parkinsonovu chorobu a deprese, snižuje pozornost pří řízení a může vést k smrti.

Lobelia (asthma weed, lobelia inflata, vomit wort) prý zmírňuje dýchací problémy a pomáhá přestat kouřit. Nežádoucími účinky jsou nevolnost, zvracení, průjem, třes, zrychlený tlukot srdce (tachykardie), zmatenost, poruchy vědomí, podchlazení, kóma a někdy dokonce smrt.

Methylsynephrin (oxilofrin, p-hydroxyephedrin, oxyephedrin, 4-HMP) je nabízen k snížení váhy, zvýšení energie a zlepšení sportovních výkonů. Vede k poruchám srdečního tepu, arytmii nebo srdeční zástavě a je vysoce rizikový v kombinaci s dalšími stimulujícími přípravky.

Olej z poleje obecné (pennyroyal oil, hedeoma pulegioides, mentha pulegium) má bojovat s dýchacími problémy a poruchami trávení. Vede k selhání ledvin a jater, poškození nervů, křečím a možné smrti.

Červená fermentovaná rýže (monascus purpureus) je nabízena proti vysokým hladinám cholesterolu (LDL) a jako prevence srdečních chorob. Způsobuje vypadávání vlasů nebo ledvinové, jaterní a svalové problémy. Může nepřijatelně zvýšit účinek proticholesterolových léčiv (statinů) a zvýšit riziko jejich vedlejších účinků.

Kyselina usnová (usnic acid, beard moss, tree moss, usnea) má snižovat váhu a ulevovat od bolesti, ale poškozuje játra.

Yohimbe (bujarník yohimbe, johimbi, pausinystalia yohimbe, yohimbin, corynanthe johimbi) má zvyšovat libido a léčit erektilní disfunkce, deprese a obezitu. Zvyšuje však krevní tlak, vyvolává bušení srdce, bolesti hlavy, poruchy vědomí, jaterní a ledvinové problémy a panické stavy. Může způsobit smrti.

Související články