poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přibývá alergií na sezam

19.11.2019

Sezam patří mezi nejběžnější potravinové alergeny u dětí. V USA bude možná zařazen mezi alergeny, které musí být povinně uváděny na obalech potravin.

Podle výsledků studie zveřejněných v odborném časopise Pediatric Allergy and Immunology sezam vyvolává alergické reakce u 17 % dětí s potravinovými alergiemi. Patří tedy mezi desítku nejčastějších alergenů v dětské stravě. Alergické reakce na sezam bývají velmi silné.

Četné potraviny, na jejichž etiketě nebylo varování o obsahu sezamu, způsobily v posledních letech zdravotní potíže svým konzumentům. Americké ministerstvo zemědělství a Ústav pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) rozhodly o jejich stažení z trhu. Národní institut alergických a infekčních nemocí (NIAID) odhaduje, že 1,1 milionu neboli 0,23 % americké populace má alergii na sezamová semínka. „Vzhledem k tomu, jak často se sezamová alergie vyskytuje u dětí, které jsou alergické na jiné potraviny, je důležité postupovat velmi opatrně, dáváme-li jim sezam, “ uvedl ředitel Anthony S. Fauci.

FDA nyní zvažuje přidání sezamu na seznam hlavních alergenů, které musí výrobci a distributoři povinně uvádět na obalech produktů. Porušení tohoto nařízení pak bude porušením federálních zákonů.

Související články