poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Plísňové jedy byly odhaleny i v koření

25.11.2019

Ve Španělsku testovali sypké koření – papriku, pepř nebo muškátový oříšek. Jejich obsah mykotoxinů může přispívat ke koktejlovému efektu.

Po belgických testech, které odhalily mykotoxiny v rajčatových produktech, upozorňují na obdobný problém také španělští kolegové. Ti zkoumali koření s obsahem papriky a pepře různých odrůd (například sladká i pálivá paprika, kajenský pepř, papričky choricero nebo piri piri) a s muškátovým oříškem. Výrobky pocházely z Belgie, Portugalska a Španělska. Laboratoř sledovala obsah dvou zvláště nebezpečných mykotoxinů, aflatoxinu B1 a ochratoxinu A. 71 % pepřových a paprikových a 46 % muškátových vzorků obsahovalo některý z nich nebo dokonce oba dva. Množství mykotoxinů v testu nepřekračovalo normy stanovené unijními předpisy. Problém však spočívá v nebezpečí koktejlového efektu. Mykotoxiny se v těle hromadí z různých potravin, jejich účinek se sčítá a představuje zdravotní riziko.

Škodlivé látky produkované plísněmi stojí za pětinou varování před konzumací některých potravin v Evropské unii. Mohou způsobovat rakovinu, snižují imunitu, ovlivňují DNA, poškozují játra a ledviny. Podle Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO) je 25 % plodin kontaminováno mykotoxiny, zejména v oblastech s teplým a vlhkým podnebím. Vyskytují se v kukuřici, arašídech, ořeších, rýži, sušeném ovoci, kakau nebo rostlinných olejích, ale také v obilovinách, luštěninách, kávě, pivu, víně nebo ovocných šťávách.

Španělské testy poukazují na závažnost problému neviditelného prostým okem – spotřebitel nemůže sám odhalit mykotoxiny v potravinách, nemůže je odstranit ani zničit tepelným zpracováním. Orgány EU by proto měly dále posilovat prevenci kontaminace mykotoxiny a zvýšit kontroly výrobců, přepravců, distributorů a prodejců, aby dodržovali správné postupy zaručující bezpečnost potravin. Samotní spotřebitelé nemohou vyloučit všechny rizikové potraviny ze své stravy, ale měli by dbát na její pestrost a vyhnout se tak koktejlovému efektu.

Související články