poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bakterie ohrožuje italské olivovníky. Zatím není obrany.

28.11.2019

Agresivní bakterie ničí italské olivovníky a ohrožuje existenci pěstitelů, protilék neexistuje. Řešením je výměna starých odrůd za nové a odolnější.

Olivovníky se mohou dožít stovek let. Nyní však jejich existenci v Itálii ohrožuje bakterie Xylella fastidiosa. Přebývá v pletivech, kterými proudí voda a živiny do různých částí stromu. Následně se množí a pletiva ucpává. Strom poté trpí nedostatkem vláhy a během několika měsíců nebo let uschne. Nejvíce je zasažen region Apulie na jihu země. V provincii Lecce jsou podle informací švýcarské televize SRF sady, ve kterých již uhynulo 80–90 % olivovníků. Podle prezidenta tamějšího sdružení pěstitelů klesla výroba v období 2013–2018 o 90 %. Mnoho výroben oleje je zavřeno a některé jsou na prodej.

Bakterie Xylella fastidiosa přicestovala do Evropy s infikovanými kávovníky dovezenými ze Střední Ameriky. V postižených regionech Itálie se jí daří výjimečně dobře.

V klasifikaci Evropské komise patří tento mikroorganismus mezi nejnebezpečnější rostlinné škůdce. Zamořené stromy by měly být vykopány a spáleny, avšak mnozí pěstitelé se tak radikálním krokům brání. Místní výzkum alternativních opatření byl úřady ukončen, ale vědci v rámci projektu Římské univerzity dále hledají vhodný způsob, jak zastavit ničivý vývoj škůdců. Naději přináší nově vyšlechtěná odrůda Olive Favolosa, která byla loni na některých pozemcích vysázena a zatím přináší uspokojivé výsledky.

Související články