poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V myčce neumyjete jen nádobí, ale i hračky nebo třeba mrkev

3.12.2019

Možné využití kuchyňské myčky je širší, než by se mohlo zdát. Pomůže s očištěním a údržbou různých předmětů od kosmetických štětečků po příslušenství vysavače.

S myčkou lze dělat ledacos. Na internetu najdete dokonce návod, jak v ní uvařit rybu, ale nejlepší je používat ji k účelu, ke kterému byla vyrobena – k mytí. A pomůže vám nejen s talíři, pánvemi nebo příbory. Dobře si poradí například s kosmetickými štětečky. Slabší proud vlažné vody lépe vyčistí štětiny a chrání je před poškozením, proto použijte jemnější nebo ekologický program s nízkou teplotou. Plastové kartáče na vlasy a hřebeny mohou v myčce projít osvěžující kůrou, budou pak jako nové. Před mytím důkladně odstraňte všechny vlasy, aby neucpaly filtr spotřebiče.

Do myčky lze podle anglické spotřebitelské organizace Which překvapivě vložit rovněž brambory nebo kořenovou zeleninu. Oplachovací program očistí mnoho kusů najednou s překvapivě malou spotřebou vody. Různé modely k oplachu potřebují pouhé 3–4,5 l. Celý program trvá maximálně čtvrt hodiny. Při volbě programu však dávejte pozor, abyste zeleninu rovnou neuvařili.

Myčka nádobí si dobře poradí také s věcmi vašich dětí – s plastovými hračkami, panáčky, plastovými stavebnicemi, lahvičkami nebo nádobíčkem pro panenky. Některé přístroje mají zvláštní program nazvaný například „Hygiena“ nebo „Baby Protect“. Ten může znamenat intenzivní mytí a důkladné oplachování při teplotách až 70°C nebo jen krátkodobé horké opláchnutí, kterým obvykle končí běžné programy. Výrobci takové předvolby často propagují jako vhodné k zničení bakterií na nádobí nebo k sterilizaci. K některým myčkám patří i příslušenství pro údržbu dětských potřeb. Indesit nabízí barevný koš „Baby Zoo“ na kojenecké lahvičky do horního patra přístroje, Bosch prodává kolíčky pro dětské lahve, aby jejich malé části nelétaly prostorem myčky a neponičily se silným proudem vody. Stojany, držáky a kelímky na zubní kartáčky nebo krabičky či misky na mýdlo rovněž mohou být vloženy do myčky na nádobí. Na jejich dně bývá neustále vlhko a vytvářejí tak ideální prostředí pro bakterie a plísně. Myčka z nich snáze a pohodlněji odstraní špínu i mikroorganismy.

K pravidelné údržbě vysavače patří čištění jeho částí od prachu. Ruční omývání je zpravidla pracné a nepříliš příjemné. Celoplastové součástky můžete vložit do myčky. Možná budete muset odstranit horní koš, aby se do ní vše vešlo. Volte kratší program s nižší teplotou a použijte méně mycího prostředku, než jste zvyklí. Police a zásuvky v lednici jsou velké a neskladné, ale pokud se vejdou do vaší myčky, máte vyhráno. Vyberte rychlý nebo ekologický program s nižší teplotou, abyste zabránili poškození. Otáčecí knoflíky na ovládání trouby lze rovněž mýt v myčce, nejlépe v horním koši. Totéž platí pro plastové květiny, těm však někdy stačí jen důkladné opláchnutí.

Související články