poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zázračná červená řepa: Zdravá, plná prospěšných cukrů a bez genetických úprav

4.12.2019

Řepa dodává organismu důležité živiny, má antioxidační a protizánětlivé účinky, snižuje krevní tlak a zlepšuje fyzickou zdatnost. Řepné sacharidy mají nízký glykemický index. Lze konzumovat celou rostlinu – jak kořen, tak nať.

Různé druhy řepy jsou podobně jako většina zeleniny plné prospěšných látek, například kyseliny listové, hořčíku, vitaminu C nebo vlákniny. Odlišuje je obsah vysoce prospěšných živin, jako jsou dusičnany, betalainy a betin. Odborníci zjistili, že betalainy, které dodávají červené řepě její sytou barvu, mají pozitivní účinky na lidské zdraví. Jsou nezbytné pro správnou funkci buněk a chrání je před oxidačním stresem.

Dusičnany pomáhají rozšiřovat cévy, snižují krevní tlak a podporují správné prokrvení mozku. Výsledky odborné studie z roku 2018 ukázaly, že po konzumaci červené řepy ve formě doplňku stravy měli sportovci lepší výdrž a kvalitnější práci svalstva. Po dvou hodinách pohybu střední intenzity pak účastníci trpěli menší svalovou únavou nebo slabším nedostatkem kyslíku než referenční skupina, která přijímala placebo. Většina studií tohoto druhu využívá řepnou šťávu nebo sušenou mletou řepu, kde jsou prospěšné látky koncentrovanější. Užívané množství odpovídá 3–4 kusům řepy denně.

Oproti jiné zelenině obsahuje červená řepa více cukru, ale vysoký obsah vlákniny zpomaluje jeho vstřebávání v těle, proto jej nelze srovnávat s konzumací sladkostí. Při nízkosacharidové dietě je tedy vhodné sledovat obsah sacharidů v řepě s ohledem na jejich nízký glykemický index, nikoliv na absolutní výši jejich obsahu.

Různé druhy řepy lze konzumovat na mnoho způsobů – syrové, vařené i opékané. Lze je mrazit i nakládat. Pozor je třeba dávat na módní nezdravě zpracované výrobky, jako jsou například řepné čipsy. Vhodné je sledovat také složení potravin, protože v některých může být místo pořádné porce řepy pouze trochu řepného prášku nebo příchuti. Spotřebitelé, kteří se vyhýbají geneticky modifikovaným potravinám, se řepy nemusejí obávat. Druhy, které se objevují na našem stole, geneticky upravené nejsou. Naopak cukrová řepa pěstovaná k výrobě bílého cukru patří do skupiny GMO.

Při koupi čerstvé řepy nevyhazujte její nať. Je chutná a výživná. Dodává tělu kyselinu listovou, vápník, železo i vitamin A ve formě betakarotenu. Můžete ji například nasekat a lehce spařit či osmahnout, okořenit a přidat k těstovinám.

Související články