poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Black Friday zná každý. Co ale znamená Green Friday?

9.12.2019

Stovky francouzských společností se účastní tzv. Zeleného pátku. V tento den poukazují na sociální a ekologické dopady Černého pátku. Některé mají upřímnou starost o životní prostředí, jiné využívají příležitosti k vylepšení své image.

Americká výprodejní akce zvaná Černý pátek zaplavila Evropu. Mnozí francouzští prodejci ji však považují za nesmyslnou a škodlivou pro spotřebitele i planetu. V roce 2017 vzniklo hnutí Zelený pátek, do kterého se letos zapojilo 400 výrobců a prodejních firem.

K přijetí do okruhu účastníků je třeba splnit tři podmínky: zdržet se jakékoliv propagace v první prosincový pátek, darovat 10 % svého obratu z toho dne jedné ze čtyř vybraných organizací a podporovat ekologicky odpovědnou spotřebu. Uchazeči musejí prokázat skutečnou odpovědnost, například nízkou ekologickou stopu svého podnikání, výrobu na území Francie nebo fair trade.

Aby se předešlo zneužití k PR aktivitám, je zapojení každého dalšího subjektu předmětem hlasování čtyř zakládajících členů, kteří propagují odpovědné a férové obchodování, pracují na poli sociálních služeb a charity nebo recyklace a výměnného obchodu. Podle tohoto hnutí svádí Černý pátek spotřebitele nikoliv kvalitami výrobku, způsobem jeho výroby nebo hodnotami, které se k němu pojí, nýbrž pouze nízkou cenou. Negativní dopady Black Friday na společnost i přírodu jsou nedozírné.

Podobným hnutím je Make Friday Green. Slučuje 600 značek, které v první prosincový pátek nepořádají žádné propagační akce. Místo nich se snaží spotřebitelům vysvětlit, proč se neúčastní Černého pátku, informují o férové ceně výrobků a podporují opravy porouchaných spotřebičů, ekonomiku daru, prodej použitého zboží a recyklaci. Mluvčí organizace připouští, že je možné ji zneužít k pouhé zlepšení image některých značek, takzvanému greenwashingu.

Potvrzuje to vysoký počet zcela neznámých značek a prodejců, kteří se během listopadu veřejně vzdali zapojení do Black Friday. Pro mnohé je to způsob, jak přilákat zákazníky, které považují sociální a ekologické hodnoty za důležitější než nízkou cenu. Například prodej dalekohledu s informacemi, jak se správně chovat k ptákům, nebo uzavření internetového obchodu během jednoho pátku ročně jsou velmi průhlednými marketingovými triky, které myšlence ekologického a sociálně odpovědného obchodu nijak neprospívají.

Související články