poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Starší vánoční světýlka mohou obsahovat ftaláty. Chystá se zákaz

16.12.2019

Déle prodávané světelné řetězy s LED žárovkami mohou obsahovat škodlivé ftaláty. Narušují funkci endokrinního systému a hormonální rovnováhu v lidském těle. Za půl roku bude prodej takového osvětlení zcela zakázán.

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk požádala nezávislou laboratoř o prověření osmi světelných vánočních řetězů zakoupených v maloobchodní síti. Dobrou zprávou je, že 6 výrobků prošlo testem na výbornou. Ve dvou řetězech však byl nalezen ftalát DEHP v množství překračujícím limity platné v Evropské unii od července 2019.

Ftaláty jsou změkčovadla používaná při výrobě plastů. Jde o endogenní disruptory a mohou poškodit reprodukční schopnosti organismu. Nová omezení se vztahují na ftaláty známé pod zkratkami DEHP, BBP, DBP a DIBP a platí pro veškerou elektroniku, která se nově uvádí na trh od léta 2019. Zatím se tedy nevztahuje na starší produkty.

Světelné řetězy mohou ftaláty vylučovat do interiéru, mísí se s prachem a do těla mohou vniknout vdechnutím nebo skrze kůži. Množství ftalátů v domácnosti lze omezit častějším úklidem a větráním. Samotné řetězy našemu zdraví neuškodí, ale mohou přispět k zvýšenému kontaktu se škodlivými látkami a ke vzniku koktejlového efektu.

Kupujete-li letos nový řetěz, informujte se u prodejce, jak dlouho se prodává. Pokud prodej započal v roce 2019, ftaláty v něm být nesmí. Od července 2020 bude prodej produktů s nadlimitním obsahem ftalátu zcela zakázán.

Související články