poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Je umělý stromek ekologičtější?

20.12.2019

Umělý vánoční stromek je lepší volbou pouze za předpokladu, že jej budete používat nejméně 10 let. I tak bude mít neblahý dopad na životní prostředí. Pravý stromek lze po použití využít k dalším účelům.

Pravý přírodní vánoční stromek nebývá levnou záležitostí, proto mnoho rodin volí investici do umělého, který lze zdobit dlouhá léta. Plastové stromky jsou vyrobené z ropných derivátů a často pocházejí z Číny.

 Tvoří je tudíž látky znečišťujících životní prostředí. Recyklace je obtížná a dovoz přes půl planety rovněž zanechává nezanedbatelnou uhlíkovou stopu. Negativní dopad umělého stromku na planetu se sníží na únosnou mez, pokud jej budete zdobit minimálně deset let. Francouzský časopis 60 millions de consommateurs Radí ukládat strom během roku na suché místo a v původním balení.

Kromě plastových existují také sestavitelné stromky vyrobené ze dřeva. Jsou ekologičtější a lze je rovněž používat řadu let. Při koupi se ujistěte, že nejsou nalakované. Lak znemožňuje recyklaci a strom byste pak museli vyhodit do směsného odpadu. Stejně tak nelze recyklovat obarvené stromky nebo stromky s umělým sněhem.

Rozhodnete-li se pro přírodní stromek, věnujte pozornost jeho původu. Když bude z místních zdrojů, bude mít přijatelnou uhlíkovou stopu vznikající při přepravě. Na požádání by vám měl informaci o původu stromku podat prodejce.

Přírodní stromek lze po Vánocích odložit u popelnic na směsný nebo tříděný odpad, odkud je odklízejí obecní služby. Bývají použity na kompost a následně jako hnojivo, k mulčování keřů nebo ke krmení zvěře v zoologických zahradách. Jsou-li na nich zbytky vánočního zdobení, putují do spaloven.

Nejvstřícnější k planetě je stromek v květináči. Pokud se o něj budete správně starat, můžete jej na jaře vysadit do přírody.

Související články