poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Průmyslově vyráběné cukroví je plné palmového oleje

23.12.2019

Podle rakouského průzkumu až třetina průmyslově vyráběného cukroví obsahuje palmový olej. Jde o relativně levnou komoditu s kýženými vlastnostmi. Zároveň však obsahuje škodliviny, jeho výroba je neekologická a spojená s porušováním lidských práv.

Průmyslově vyráběné vánoční cukroví se objevuje na pultech obchodů dlouho před svátky. Spotřebitelská organizace VKI věnovala pozornost složení uvedenému na obalech 208 balení vanilkových rohlíčků, perníčků i lineckého cukroví ze sedmi velkých obchodních řetězců. Každý třetí produkt obsahoval palmový olej.

Tuk dodává těstu kýženou konzistenci a vlastnosti. V tradičních receptech se často používá máslo. Palmový olej má podobné vlastnosti – je tepelně stabilní, trvanlivý, chuťově neutrální, nepřipaluje se a při pokojové teplotě je v tuhém a přitom snadno roztíratelném stavu. Jeho výroba je levná a výrobci jej používají zhruba v polovině potravinářských produktů. Negativa však převyšují klady palmového oleje spojené s jeho náklady a vlastnostmi.

Palmový olej má vysoký obsah nasycených mastných kyselin. Jeho nadměrná konzumace může mít negativní dopad na hladinu lipidů v krvi a na účinky inzulínu v těle, což zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Při zpracování mohou vnikat karcinogenní látky. Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA v květnu 2016 zveřejnil studii o škodlivinách v rostlinných olejích. Upozornil na vysoký obsah rakovinotvorných látek v palmovém oleji, například 3-MCPD, glycidyl estery mastných kyselin nebo glycidol. Glycidol je rovněž genotoxický, může poškodit genetické složení lidských buněk.

Samotná výroba palmového oleje je sporná z hlediska lidských práv. Oslazení našich Vánoc může znamenat ničivé účinky na naši planetu. Hlavními pěstiteli jsou Indonésie a Malajsie, kde jsou obrovské plochy deštného pralesa vypalovány a na jejich místě vznikají plantáže palmy olejné.

Při pěstování palmy olejné jsou navíc porušována lidská práva – zneužívá se dětská práce, dělníci mají nedůstojné podmínky, bez dostatečné ochrany a za nízké mzdy jsou nuceni pracovat dlouhé přesčasy pod pohrůžkou ztráty zaměstnání.

Související články