poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Boj proti alkoholu sílí - k suchému únoru se přidal suchý leden

26.12.2019

Z Velké Británie se šíří iniciativa Dry January, která si klade za cíl změnit názor veřejnosti na konzumaci alkoholu a dlouhodobě snížit jeho spotřebu.

Dry January lze do češtiny přeložit jako Střízlivý leden nebo Suchý leden. Britská akce zaujala rovněž francouzskou spotřebitelskou organizaci UFC-Que Choisir. Francie vykazuje třetí nejvyšší konzumaci vína v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Alkohol patří k hlavním příčinám hospitalizace spotřebitelů. Nepřiměřená konzumace nápojů s obsahem ethanolu se pojí s vážnými zdravotními následky

, mimo jiné s rakovinou prsu nebo tlustého střeva, kardiovaskulárními chorobami (hypertenze, srdeční arytmie), poruchami trávení či neurologickými onemocněními.

Řízení pod vlivem alkoholu způsobuje četné nehody a je spojeno s 30 % úmrtí na silnicích. Nadměrné pití zvyšuje agresivitu a počet případů násilí. Předpokládá se, že ve Francii je alkohol příčinou 41 000 úmrtí ročně. Škodlivý vliv na lidské zdraví a společnost se tak dotýkají mnohem více lidí, než jsou diagnostikovaní alkoholici, a podle odborníků se riziková hranice spotřeby, dříve považována za přijatelnou, neustále snižuje.

Lidé se mnohdy domnívají, že pivo a víno jsou neškodné. Velmi však záleží na vypitém množství a pravidelnosti konzumace. Informační aktivity o nebezpečí konzumace alkoholu by měly být stejně důrazné jako kampaně proti kouření tabáku. Například málokdo ví, že alkohol přispívá k vzniku rakoviny prsu – pouze ve Francii lze jeho vlivu přičíst přes 8000 případů ročně.

Iniciativa Dry January podle jejích příznivců nemá být prvním krokem k prohibici. Cílem je přimět lidi k zamyšlení o vlastní spotřebě a uvědomění si role alkoholu ve společnosti. Jde rovněž o výzvu vyzkoušet si, co s organismem udělá několik týdnů abstinence. Zapojení rodiny či přátel a sdílení na sociálních sítích z iniciativy dělá společenskou událost.

Dry January ve Velké Británii není novinkou a už nese výsledky. Podle studie univerzity v Sussexu, opírající se o pozorování 800 osob, spotřeba alkoholu zůstává půl roku po Dry January nižší, než byla před ním. Sledované osoby uvedly četná pozitiva – zvýšené sebevědomí a pocity hrdosti, snížení finančních výdajů, zjištění, že se lze bavit bez alkoholu, zlepšení spánku, zvýšení energie a koncentrace nebo snížení váhy. Podle lékařských pozorování pomohl měsíc abstinence snížit krevní tlak nebo insulinovou rezistenci a zpomalil růst rakovinových nádorů.

Více o Dry January se dozvíte zde.

Související články