poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Klinicky testovaná kosmetika nic neznamená

27.12.2019

Označení „klinicky testováno“ na kosmetických výrobcích nevypovídá nic o jejich či účinnosti. Příslušné testy nejsou povinné ani úředně definované a mohou pouze prokazovat, že je přípravek zdravotně nezávadný.

Spotřebitelský magazín Espresso švýcarské veřejnoprávní televize SRF se obrátil na Švýcarskou kosmetickou asociaci s dotazem, co stojí za klinickými testy inzerovanými na obalech.

Ředitel asociace Bernard Cloëtta uvedl, že výrobci smějí uvádět na trh pouze zboží, které je zaručeně vhodné pro lidskou spotřebu. Pří výzkumech jsou reakce účastníků sledovány v laboratorních podmínkách pod dohledem zdravotníků. O přesném způsobu testování však rozhodují samotní výrobci a ti také určují, kolik dobrovolníků produkt vyzkouší. Výsledky musí být transparentní, srozumitelné a relevantní. Nicméně vědecké studie o účinnosti kosmetických výrobků, podobné povinným klinickým studiím léčiv, jsou výjimkou.

Autoři pořadu se zeptali výrobce dětského krému Nivea, Beiersdorf, a ústní vody Listerine, Johnson & Johnson, kolik osob zkoušelo tyto produkty, na kterých je uvedeno tvrzení o provedeném klinickém hodnocení. Společnost Beiersdorf odpověděla, že „studie snášenlivosti probíhají za účasti dobrovolníků pod dohledem dermatologa, který hodnotí stav pokožky po použití. Do výzkumu dětského krému Nivea bylo zapojeno zhruba 40 dobrovolníků.“ Dětský krém byl tedy zkoušen na dospělých jedincích. Firma nezveřejnila, jaká kritéria byla použita. Ani o klinických studiích Johnson & Johnson nejsou známy podrobnosti. V jeho vyjádření stálo, že účinnost zubní vody Listerine byla prokázána v průběhu 40 let ve více než 25 výzkumech na celkem 5000 osobách.

„Klinicky testováno“ na obalech kosmetických výrobků tedy znamená, že byly podrobeny nějakým zkouškám. Není ovšem jasné, jaké zkoušky to byly a co přesně bylo zkoumáno.

Související články