poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vánoční pochoutky pejskům často ubližují

30.12.2019

Pes nesmí konzumovat vše, co může jíst člověk, a to ani o svátcích. Některé lidské potraviny a vánoční rostliny škodí psímu žaludku, ledvinám, játrům, krvetvorbě i srdci. S čím se podělit smíte a s čím ne?

Při krmení je důležité nepodlehnout všeobecnému uvolnění a zábavě a nedělit se o dobroty ze slavnostní tabule. Některé potraviny mohou u psů vyvolat onemocnění, srdeční zástavu nebo vést dokonce k smrti. Britská spotřebitelská organizace Which? požádala odborníky o radu, jak se takovým problémům vyhnout.

Cibule, česnek, šalotka nebo pórek jsou pro psy toxické. Způsobují nevolnost a poškozují červené krvinky, což může vést k anémii.

Makadamové ořechy vyvolávají letargii, zvýšenou teplotu, třas nebo ztuhlost.

Čokoláda obsahuje theobromin, který u psů vyvolává neklid, třas a srdeční problémy. Čím tmavší je čokoláda, tím větší je obsah theobrominu. Jeho množství v bílé čokoládě vašeho miláčka neohrozí, ale může se mu po ní udělat špatně.

Nebezpečné jsou pro psy také pokrmy s rozinkami a jiným sušeným ovocem. I v malém množství mohou zapříčinit vážné ledvinové potíže.

Umělé sladidlo xylitol vyvolává zvýšené uvolňování inzulínu, což snižuje hladinu krevního cukru a může poškodit játra. Xylitol je obsažen v mnoha průmyslově vyráběných sladkostech, pečivu nebo burákovém másle. Musí být uveden ve složení na obale.

Uchovávejte zbytky po své hostině mimo dosah psů. Plísně tvořící se v jogurtech, chlebu nebo sýrech někdy produkují toxiny, které u psů způsobují křeče.

Problematické bývají i rostliny tradičně spojované s Vánocemi – ponsettie neboli vánoční hvězda, cesmína, jehličnany nebo břečťan způsobují žaludeční nevolnosti.

Nakolik vašemu psovi uškodí to, co v sežrat nebo vypít neměl, záleží na požité látce a jejím množství. Nejjistější je pak co nejdříve se poradit s odborníkem. Nemusíte se zvířetem ihned do ordinace, můžete do ní zatelefonovat.

Je ovšem hodně dobrot, o které se můžete s domácím miláčkem bez obav podělit. Patří k nim krůtí a jehněčí maso zbavené kůže a kostí, neuzené rybí filety, míchaná vejce, zelené fazolky, růžičková kapusta, pastinák, mrkev, hrášek, nové i staré brambory (i na kaši, ale bez většího množství tuku) nebo batáty. To vše platí v případě, že pes není na některou z uvedených potravin citlivý nebo alergický.

Související články