poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čokoláda z Bulharska bývá nekvalitní a plná cukru

31.12.2019

Naprostá většina výrobků prezentovaných jako čokoláda v bulharských obchodech neodpovídá unijním požadavkům a jejich obaly neinformují zákazníky férově, ukázaly spotřebitelské testy.

Čokoláda musí podle předpisů EU obsahovat nejméně 35 % kakaové hmoty, v případě mléčné 15 %. Organizace Aktivni potrebiteli zjistila, že množství kakaa není na některých obalech uvedeno vůbec a zákazník při koupi vůbec nepozná, o jaký typ čokolády se jedná.

Pouze dva z 27 zkoumaných produktů obsahovalo povinné množství kakaové hmoty a v dalších 25 jí bylo 25–35 %.

Informace na balení zkoumaných vzorků vypovídá o velmi vysokém množství sacharidů, zejména cukrů, které ve 4 případech dosahovalo 60 % celkové hmotnosti a ve 22 produktech přesahovalo 50 %. Cukry tvořily méně než polovinu celkové váhy pouze u 4 čokolád a jen jeden vzorek obsahoval více kakaa než cukru.

Některé výrobky obsahovaly rostlinné tuky včetně palmového oleje, ale na žádném nebylo uvedeno jejich množství, které nesmí přesáhnout 5 %. V sladkých tabulkách byla přidaná laktóza, emulgátor polyglycerolpolyricinoleát (E476) a stabilizátor tristearát sorbitolu (E492). Pasta z lískových oříšků nebyla uvedena na přední straně 4 balení, ač mění chuť a jedná se o důležitý alergen.

Pouze jeden vzorek informoval o původu použitých surovin. Informace v 5–10 jazycích na zadní straně obalů vypovídají o snaze formálně splnit zákonné požadavky na širším trhu, neberou však reálný ohled na spotřebitele. Jejich příliš malé písmo není čitelné pro většinu nakupujících, zejména při umělém osvětlení v obchodech.

Související články