poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Také streamování videí škodí přírodě

1.1.2020

Dopady streamingu na životní prostředí jsou podceňovány. Objem spotřebované energie rychle roste a je srovnatelná s krátkou cestou autem.

Digitální nerovná se ekologické. Ač se zdá, že stáhnout film z internetu nebo jej dokonce sledovat přímo online neškodí přírodě, není to pravda. Streamování je zátěží pro životní prostředí. Podle francouzské organizace The Shift Project velkou část potřebné energie spotřebují servery, na kterých jsou soubory uloženy.

Technologie se vyvíjejí a zdokonalují a přístroje zvládají stále objemnější video soubory, což také vede k zvyšování energetické náročnosti.

Půlhodina streamingu produkuje emise odpovídající jízdě autem na více než 6 km a využívání streamových služeb bylo v loňském roce odpovědné za skleníkové plyny v množství rovnajícím se emisím celého Španělska. Odhaduje se, že se v příštích šesti letech zdvojnásobí.

Digitální technologie nyní produkují 4 % skleníkových plynů a toto množství stoupá o 9 % měsíčně. Nejvyšší přenos dat tvoří online videa, a to 60 % světového toku dat, což znamená 300 milionů tun CO2 ročně. Na druhou stranu se jedná o pětinu produkce skleníkových plynů všech digitálních zařízení včetně emisí při jejich výrobě. Další pětinu tvoří jiné druhy video používání a stejně tolik užívání bez videa.

Související články