poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ne všechny biologicky rozložitelné tašky patří do kompostu

2.1.2020

Domácí kompost se neporadí se všemi biologicky rozložitelnými plastů. Na některé platí jen speciální průmyslové metody kompostování. Rozlišíte je podle štítků na výrobcích.

40 % všech plastů vyrobených v Evropě v roce 2018 bylo určeno na obaly. Recyklováno však bylo jen 30 %. Zhruba 39 %obalů mířilo do spaloven a 31 % skončilo na skládkách. V obchodech přibývá biodegradovatelných plastových výrobků, zejména igelitových tašek na odnos nákupu. Všechny však nelze hodit do domácího kompostu, protože se některé nerozpadnou tak, jak předpokládáte, upozornila slovinská spotřebitelská organizace ZPS.

V současné době je nejpoužívanějším materiálem pro výrobu bioplastů termoplastický škrob a v menší míře organické odpadní materiály jako celulóza (dřevní odpad), syrovátkový odpad, kostní moučka, tuk a lignin (jedna ze základních chemických látek ve struktuře dřeva). Z biologicky rozložitelných plastů se zpravidla vyrábějí fólie pro zemědělské účely, pytle na odpadky a potravinové obaly. Používá se také v medicíně, protože jsou takové materiály šetrné pro lidské tělo. Když jsou šrouby, kterými se spojují kosti po zlomeninách, vyrobeny z bioplastů, nemusí být následně odstraněny.

Názvy biodegradovatelný, biologicky rozložitelný nebo bioplast však neznamenají, že se příslušný materiál přirozeně rozloží v přírodě. Biologicky rozložitelné plasty obsahují oxid uhličitý, metan, vodu, biomasu a anorganické látky. Aby došlo k plnému rozkladu, musí mu podlehnout i všechny ostatní látky, jako jsou stabilizátory, barviva, oleje nebo tužidla. To mnohdy není v přírodních podmínkách domácího kompostu možné, a proto je nutné tyto materiály podrobit průmyslovým metodám při teplotách přes 60 °C. Například takzvané oxo-rozložitelné bioplasty, které budou v EU od roku 2021 zakázány, jsou vyrobené ze syntetických materiálů (většinou z polyethylenu) a musí být podrobeny chemické oxidaci, kdy se nejprve rozloží na mikročástice a poté se velmi pomalu rozloží na základní molekuly kyslíku, uhlíku a vodíku.

Při nákupu výrobku z biorozložitelného plastu věnujte pozornost jeho označení. Loga European Bioplastics a Vinçotte (OK kompost) upozorňují na nutnost průmyslového způsobu degradace. Je-li znak Vinçotte (OK kompost) doplněn svislým nápisem HOME, můžete jej bez obav vyhodit do domácího kompostu, rozloží se v něm. Pokud je na výrobku nebo v jeho popisu pouze uvedeno, že je vyroben z biologicky rozložitelného plastu, patří po použité do směsného odpadu, protože není vhodný ke kompostování v domácích ani v průmyslových podmínkách, ale není vhodný ani k recyklaci.

Související články