poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nová italská daň z plastů vyvolává spory

3.1.2020

Italský parlament schválil novou nepřímou daň na plastové obaly. Ta je však poloviční oproti původním plánům a není podpořena dalšími snahami o zvýšení odpovědnosti spotřebitelů k životnímu prostředí, upozornil britský deník The Guardian.

Daň je součástí návrhu státního rozpočtu pro rok 2020. Výrobci budou povinně odvádět do státní pokladny 50 centů za každý kilogram plastových produktů a odhaduje se, že se roční částka vyšplhá na 140 milionů eur. Většinu pravděpodobně zaplatí spotřebitelé, protože se změny promítnou do maloobchodních cen.

Původně měla být daň z plastových obalů dvojnásobná, vláda však nevydržela tlak výrobců a snížila ji. Kromě toho vyloučila ze svého návrhu produkty z recyklovaného nebo biologicky rozložitelného plastu a plastové zdravotnické potřeby, jako jsou stříkačky nebo kontejnery na kontaminovaný odpad.

Vedení firem vyrábějících plasty přijatá opatření kritizují a domnívají se, že přijdou o finance potřebné na výzkum a inovace. Skutečným cílem daně prý není ochrana životního prostředí, vláda se skrze vyšší daňové zatížení snaží získat dodatečné prostředky do rozpočtu.

Podle obchodní asociace Plastics Europe je Itálie druhým největším evropským výrobcem plastů po Německu a nová daň může znamenat ohrožení až 50 000 pracovních míst.

Itálie má dlouhodobé problémy s velmi vysokým plastovým znečištěním. Podle říjnové zprávy italského ústavu pro ochranu a výzkum životního prostředí (Ispra) končí ve Středozemním moři více než 500 000 tun plastového odpadu ročně. Nový krok politiků je však kritizován jako předvolební kampaň a pouhé finanční opatření beze snahy změnit samotný přístup spotřebitelů k zacházení s plasty a jejich třídění.

Související články