poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kde všude na vás číhají endokrinní disruptory

6.1.2020

Nebezpečné endokrinní disruptory jsou součástí mnoha produktů denní potřeby. Častý kontakt s nimi zvyšuje riziko vážných onemocnění. Kde všude na vás číhají?

Každý den přicházíte do styku s chemikáliemi, které mohou mít poškodit hormonální systém. Tyto látky jsou označovány jako endogenní nebo endokrinní disruptory.

Do organismu prostupují skrze dýchací soustavu, kůži nebo jako součást stravy. I v malém množství mohou vyvolat obezitu či nervové poruchy, snížit plodnost a přispět k tvorbě nádorů. Organismus na disruptory nereaguje okamžitě jako na toxiny.

Je důležité volit výrobky, které neobsahují látky škodící hormonální rovnováze těla. Testy evropských spotřebitelských organizací ukazují, že takové výrobky existují ve všech produktových kategoriích, připomněla rakouská spotřebitelská organizace VKI. Ukazuje se, že vyhnout se při výrobě endokrinním disruptorům není nijak nákladné, přitom je stále nacházíme například v nábytku, elektrických spotřebičích, kobercích nebo interiérových barvách. Některé se hromadí ve vzduchu.

V průběhu roku 2019 byl prokázán obsah nebezpečných látek s endokrinním účinkem ve velkém počtu případů. Francouzské testy odhalily triclosan nebo propylparaben ve 2 z 16 zkoumaných vzorků zubních past s bělícím účinkem a parabeny v 4 z 21 vzorků dětských vlhčených ubrousků.

V Itálii obsahovala polovina testovaných pleťových krémů propylparaben nebo butylparaben, které narušují vývoj plodu v děloze. Mezi látkami, ze kterých bylo vyrobeno 7 ze 17 jednorázových holicích strojků testovaných v Rakousku, byl endokrinní disruptor butyl-hydroxytoluen. Norské testy odhalily ftaláty vedoucí k neplodnosti ve 2 z 16 testovaných sluchátek, bisfenol A a další disruptory v 9 z 11 lahví na vodu a kyselinu perfluorooktanovou, která se může podílet na vzniku rakoviny, v 3 z 6 dětských bund. Kolegové rovněž zjistili, že všech 6 testovaných plyšových medvídcích ohrožuje dětské zdraví obsahem nonylfenolethoxylátů, jež způsobují rakovinu, snižují plodnost a vyvolávají cukrovku 2. typu, obezitu a hyperaktivitu.

Dánská spotřebitelská organizace při testech odhalila, že 8 z 14 nápojových plechovek obsahuje bisfenoly, 6 z 11 dětských kočárků typu golfové hole obsahuje chlorované parafiny a 4 z 12 dálkových ovladačů pro herní konzole obsahuje ftaláty, chlorované ftaláty nebo ochranné látky proti vzplanutí s endokrinními účinky.

Dvě třetiny zkoumaných dětských žvýkaček z dánských obchodů obsahovaly přísady související s vývojovými poruchami u dětí. Třetina krémů proti stárnutí pleti v Německu obsahovala parabeny. V 19 % vzorků potravin (většinou ovoce) testovaných napříč EU se podle laboratorních vyšetření vyskytoval jeden nebo více pesticidů a třetina obalů rychlého občerstvení v zemích unie obsahovala fluorované látky.

Spotřebitelské organizace proto volají po zákazu používání prokázaných i předpokládaných endokrinních disruptorů v celé EU.

Související články