poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co víte o složkách kosmetiky na zimu?

7.1.2020

Kosmetické přípravky k ošetření pleti v zimě obsahují zpravidla pět klíčových složek – vazelínu a parafin, lanolin, včelí vosk, glycerin nebo rostlinné oleje. Jaký je jejich účinek a jaké mají výhody či nevýhody? Odpovědi shrnul francouzský časopis 60 millions de consommateurs.

Vazelína, parafin, minerální oleje, mikrokrystalická sůl cera a podobné látky se široce používají v hydratačních krémech. V posledních letech se tyto ropné produkty dostaly na seznam odmítaných složek, protože mohou působit nepříznivě na zdraví a poškozovat životní prostředí kvůli neekologickému využívání fosilní energie.

Samy o sobě jsou bezpečné, pokud jsou ve skutečně čistém stavu. Při zpracování však do může dojít ke vniku karcinogenních příměsí, například polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH).

Jejich odhalení v koncovém produktu je složité a nákladné a výsledky nejsou vždy spolehlivé. V kosmetickém průmyslu jsou však stále oblíbené, protože účinně zadržují vlhkost a jsou velmi dobře snášeny citlivou pokožkou. Jsou chemicky stabilní, bez barvy a zápachu. Navíc jsou poměrně levné.

Lanolin, označovaný také jako lanolin cera, je produkt z tuku ovčí vlny, který někdy bývá získáván pomocí petrochemických rozpouštědel. Zjemňuje a hydratuje pleť. Před použitím musí být zbaven pachu tuku, vybělen, stabilizován a očištěn od pesticidů a dalších nežádoucích látek. Hydrogenizovaný lanolin má alergenními účinky, vyvolané niklem nebo chrómem, které se používají jako katalyzátory při jeho výrobě. Naopak lanolin zbavený pesticidů, detergentu a některých dalších látek nealergizuje. Vždy však může způsobit problémy osobám alergickým na ovčí vlnu. Čistý lanolin je považován za bezpečný pro zdraví i v případě požití, proto jej najdeme nejen v krémech na ruce, ale rovněž v mastech na ošetření prsních bradavek nebo opruzenin u malých dětí.

Včelí vosk je na obalech kosmetických výrobků označován také jako cera alba. Ke bohatý na lipidy, a vitamin A a má hydratační účinky. Neškodí zdraví, ale v čistém stavu může být alergenem, a to nejspíše kvůli reziduím pylu a pryskyřice. Nevýhodou včelího vosku je stejně jako u všech tuků snadné znečištění pesticidy a dalšími nebezpečnými látkami. Včelí vosk je vzácný, a proto také drahý produkt, což vysvětluje časté používání syntetického včelího vosku, ale také nepovolené ředění rostlinnými vosky nebo parafinem.

Glycerin vzniká zpracováním tuků, živočišných nebo rostlinných látek, ale také ropných derivátů. Z jeho oficiálního, mezinárodně uznávaného názvu nelze rozeznat původ glycerinu. Pro výrobce kosmetiky má mnoho výhod – je tekutý, bezbarvý, průhledný, bez zápachu a toxických účinků. Výborně udržuje vlhkost pokožky. Může sice vyvolat alergické reakce, ale je většinou snášen dobře a nepředstavuje vážné zdravotní riziko.

Rostlinné oleje jsou mezi složkami výrobků označeny latinským názvem příslušné rostliny, jako rostlinný olej, výtažek nebo tuk či jako hydrogenizovaný rostlinný olej. Jejich výhodou jsou dobré hydratační a biologické účinky, které se odvíjejí od použití rostliny – mohou být například zklidňující nebo antioxidační. Mají zpravidla nižší zvláčňující efekt než minerální oleje.

Někteří výrobci, obchodníci nebo influenceři varují před obsahem nezdravých transmastných kyselin v hydrogenovaných olejích. Transmastné kyseliny nicméně vedou ke kardiovaskulárním problémům pouze při konzumaci, nikoliv při vnější aplikaci. Použití rostlinných olejů a tuků v kosmetice s sebou nenese zdravotní rizika. Musí však být důsledně kontrolovány, protože při nesprávném rafinování mohou obsahovat zbytky pesticidů, těžkých kovů nebo polycyklických aromatických uhlovodíků.

Související články