poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Trendy ve stravování – boj s obezitou i klimatickou krizí

8.1.2020

Potravinářský průmysl se bude v příštích deseti letech řídit poptávkou po zdravém stravování šitém na míru. Zájem poroste i o ekologicky odpovědná řešení výroby a konzumace. Přizpůsobí se nutnosti boje s obezitou a optimalizuje zemědělskou výrobu s ohledem na klimatické změny.

Britská výzkumná agentura Mintel shrnula odhad osmi hlavních spotřebitelských trendů, které ovlivní potravinářský a nápojový průmysl začínající dekády.

Budeme se stravovat rozumněji. Spotřebitelé budou více dbát na složení svého jídelníčku. Nové technologie umožní sledovat či lépe pochopit fungování organismu. Stoupne poptávka po personalizovaných produktech odpovídajících konkrétním, úzce definovaným potřebám. Výrobci budou brát ohled na provoz chytré domácnosti a propojení spotřebičů s počítači a chytrými telefony.

Rostlinná sladidla pomohou bojovat s obezitou. Světová federace pro obezitu odhaduje, že počet obézních dětí se ze současných 150 milionů zvýší do roku 2030 na 250 milionů. Částečným řešením problému jsou nekalorická sladidla rostlinného původu, například stévie, které patří již dnes k favorizovaným složkám mnoha potravin. Jejich senzorické vlastnosti jsou však zatím omezené. Vzhledem k rychlému šíření obezity budou výrobci hledat nové možnosti a pracovat na vylepšení senzorických vlastností sladidel, například ve spojení s ovocem. Cílem bude vytvořit chuťově atraktivní konkurenci jednoduchým cukrům.

Kompostovatelných a jedlých obalů přibude. Zákazníci budou vyhledávat recyklovatelná balení, obaly k opakovanému použití. Zvýší se také produkce konzumovatelných obalů. Dobrým příkladem jsou biologicky rozložitelné kávové kapsle vyrobené z palmové kůry, listů a škrobu italské firmy Caffe Pascucci Torrefazione, australský balicí materiál z eukalyptu od Wholesale Group International, kterým lze po použití hnojit a vyživovat rostliny, či jedlé obaly z mléčného proteinu kasein a jeho sloučenin francouzské společnosti Lactips.

Upřednostníme kvalitu živočišných produktů. Ekologicky smýšlející spotřebitelé zvýší konzumaci produktů, které šetří životní prostředí a jejichž výroba se řídí etickými principy. Celková spotřeba masa a mléčných výrobků klesne. Bude se tedy jíst méně masa, ale více se bude dbát na jeho kvalitu. Společnost bude vyžadovat transparentnost výrobního a dodavatelského řetězce také u zvířecích krmiv.

Výrobci nabídnou sestavení osobního jídelníčku. Doporučovány budou potraviny s ohledem na jejich výživové hodnoty. Radit se bude jedincům i celým rodinám. Nakupování či výběr jídla v restauraci se tak usnadní. Rádcovské aplikace pro hlasové asistenty již fungují v Číně, Japonsku nebo Velké Británii.

Stoupne propojení spotřebičů, softwaru a stravování. Chytré spotřebiče začnou nabízet cílené recepty a nákupní seznamy. Speciální 3D tiskárny se naučí vytvářet unikátní pokrmy. Taková zařízení již vyvinuly společnosti Nestlé nebo Bosch. Spotřebitelé budou vyžadovat inovační řešení při volbě příchutí, zvláštních ingrediencí nebo funkčních potravin.

Přibude zastřešených farem a rozšíří se sortiment pěstovaných rostlin. Zemědělství čelí v podmínkách klimatické krize nepředvídatelným výkyvům počasí. Proto se pěstování bude dále přesouvat do krytých prostor a do roku 2030 bude značná část ovoce a zeleniny produkována vertikálními a vnitřními farmami. Inovace umožní úspěšnou zemědělskou velkovýrobu také v regionech, kde je dnes skoro nemyslitelná, jako jsou subsaharská Afrika nebo Indie.

Zvýší se poptávka po umělých ingrediencích. Drahé přírodní produkty nebo látky, jejichž výroba ničí životní prostředí, budou nahrazovány umělými ekvivalenty. Vzroste nabídka syntetického vanilinu, na trh se dostane umělá obdoba palmového oleje nebo umělý alkohol alcarelle.

Související články