poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Proč po dietách přibíráme

28.1.2020

Pouze každá desátá dieta je vyvážená a spolehlivě plní účel. Ostatní diety určené k hubnutí pomohou pouze dočasně. Proč se po nich kila vracejí, vysvětlila belgická spotřebitelská organizace Test-Achats.

Existuje řada metod, jak zhubnout během několika týdnů. Po ukončení většiny zázračných diet se však váha rychle vrací k původním hodnotám. Ze 40 diet analyzovaných belgickými odborníky jsou pouze 4 účinné z dlouhodobého hlediska.

Diety, které tělo omezují nevhodným způsobem, jsou neefektivní. Radikálně snižují počet kalorií a tím i přísun energie. Tělo se brzy přizpůsobí, aby energií šetřilo, ale stále se ji snaží doplňovat. Hladina leptinu, hormonu sytosti, při dietě klesá, zatímco hodnoty ghrelinu, hormonu hladu, stoupají.

Mozek přestane správně vnímat a vyhodnocovat signály o stavu žaludku a pocity sytosti. Jsme tedy hladovější a když po dietě začneme znovu normálně jíst, tělo se snaží vytvořit si rezervy pro případ dalšího hladovění. Není tedy překvapivé, že do roka od začátku diety má 80 % lidí stejnou váhu jako před ní, někdy dokonce vyšší. Celý proces se pak opakuje a dochází ke známému jojo efektu, který často doprovází zklamání z neúspěchu nebo pokles sebevědomí.

Neexistují zázračné diety ani tajemství úspěchu. Řešením je trvale dbát na nižší příjem kalorií, než tělo během dne vydá, a jíst vyváženou stravu přizpůsobenou individuálním potřebám.

Analýza specialistů Test-Achats potvrdila vyváženost a účinnost čtyř diet, jejichž pravidla jsou blízká potravinové pyramidě. Jsou to dieta flexitarian (částečně bezmasá), středomořská dieta, nordic (severská) dieta a dieta Weight Watchers, založená na počítání kalorií a sledování dalších výživových hodnot.

Důležité je jakoukoli dietu nebo běžné stravování doplnit vhodným pravidelným cvičením, které pomáhá spalovat kalorie a zvyšuje základní metabolismus. Tělo si tak uchová dostatek energie k správnému fungování, například k dýchání, trávení nebo regulaci tělesné teploty. Chcete-li však účinně a dlouhodobě zhubnout, nejlépe vám poradí fundovaný dietolog.

Související články