poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Seznamovací aplikace sdílí citlivá data uživatelů

29.1.2020

Mobilní aplikace a společnosti pro digitální reklamu systematicky porušují zákony na ochranu osobních údajů po celém světě. Znepokojivé zprávy přinesl nový norský výzkum. Spotřebitelské organizace volají po rázném řešení.

Digitální společnosti sledují uživatele na různých platformách. Informace sbírají po malých částech, dokud si nevytvoří představu o zálibách a vkusu, nákupních zvyklostech, fyzickém a duševním zdraví, sexuální orientaci, politických preferencích, pracovní pozici nebo rodinných vazbách. Takto vytvořené profily se pak nabízejí na burzách digitální reklamy. Je prakticky nemožné získat přehled o tom, co kdo ví a jak toho využívá.

Hloubkové znalosti o uživatelích a jejich slabých místech neohrožují pouze soukromí a práva jedince, ale mohou mít dramatické důsledky také pro společnost jako celek – od manipulování voleb až po zacílení herní reklamy na lidi se závislostmi. Únik dat může vést k podvodům a krádežím, ale i k pronásledování nebo represím. Data mohou být použita v úplně odlišných kontextech, než v jakých byla shromážděna. Například zdravotní údaje přitahují nabídky pojištění, další reklamy se mohou zakládat na uživatelově rase nebo pohlaví.

Norská organizace Forbrukerrådet již podala několik stížností na chatovou aplikaci Grindr, určenou komunitě LGTB, a společnost MoPub, provozující pět softwarovým reklamních nástrojů. Její výzkum, do kterého byly zahrnuty aplikace Grindr, Tinder, Perfect 365, MyDays, OkCupid, My Talking Tom 2, Muslim Qibla Finder, Clue, Happn a Wave Keyboard, poskytl důkazy o způsobech shromažďování velkého množství soukromých dat od uživatelů mobilních zařízení. Data byla dále využívána k personalizaci reklamy bez právního opodstatnění a především bez vědomí a souhlasu spotřebitelů.

Aplikace předaly citlivá data 135 různým společnostem včetně známých technologických gigantů. Marketingová společnost Google DoubleClick přijímá data od osmi z deseti zkoumaných aplikací, Facebook od devíti, ale dostávají je rovněž společnosti jako OpenX nebo Brace.

Norský výzkum ukázal, že zmíněné společnosti manipulují s citlivými informacemi, jako je zdraví lidí, sexuální orientace, poloha, užívané léky nebo osobní zájmy. Asociace spotřebitelských organizací Evropské unie BEUC vyjádřila vážné znepokojení nad tím, že spotřebitel často není informován o způsobu využívání dat na síti a v mnoha případech nemá reálnou možnost bránit svá data nebo kontrolovat, co se nimi děje, když se dostanou do sítě reklamního průmyslu. To je v rozporu s evropskou směrnicí známou jako GDPR. Kromě účelů cílené reklamy může toto jednání vést k sociálnímu vyloučení, diskriminaci, podvodům a manipulacím nebo dokonce určení cen zboží a služeb podle možností konkrétního zákazníka.

Stejné problémy řeší přes 20 spotřebitelských organizací po celém světě, například ve Spojených státech, Rusku nebo na Novém Zélandu.

Související články