poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Semínka chia zpestří jídelníček, ale nespasí nás

3.2.2020

Semínka chia bývají zařazována mezi takzvané superpotraviny. Jak zdravá ve skutečnosti jsou a jak moc je náš organismus potřebuje? Odpověď nabídla dánská organizace Forbrugerrådet Tænk.

Chia semínka jsou semeny šalvěje hispánské, jednoleté hluchavkovité rostliny ze Střední Ameriky. Jsou velmi populární a často se konzumují v zákuscích, smoothies nebo pečivu. Obsahují vlákninu a bílkoviny a mají poměrně vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které prospívají srdci, mozku nebo zraku.

Jsou rovněž zdrojem kyseliny alfa-linolenové, která je potřebná pro správný vývoj organismu. Stejná látka je obsažena rovněž ve vlašských ořeších, lněných semínkách nebo kapustě. Lidský organismus ji přeměňuje na omega-3 mastné kyseliny známé pod zkratkami EPA (eikosapentaenová kyselina) a DHA (dokosahexaenová kyselina), které jinak přijímáme z ryb.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje denně konzumovat 15 g semínek chia. Ty však tělu zajistí pouze 0,3 g EPA a DHA, zatímco 100 g lososa obsahuje 2,1 g, a je tedy mnohem lepším zdrojem omega-3 mastných kyselin.

Ani obsažené bílkoviny a vláknina v poměrně malé denní dávce nedělají z chia semínek nepostradatelnou součást naší stravy. S ohledem na jejich dobré nutriční vlastnosti však můžeme chia bez obav zařadit do svého každodenního jídelníčku.

Související články