poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Více než polovina cestujících v EU nezná svá práva. Patříte mezi ně?

6.2.2020

43 % občanů, kteří loni cestovali vlakem, letadlem, autobusem, lodí nebo trajektem, znali svá práva definovaná evropským zákonodárstvím. Ukázal to pravidelný průzkum Evropské komise, známý jako Eurobarometr.

Výzkum proběhl v únoru a březnu 2019 za účasti 27 973 občanů Unie. 32 % dotázaných vědělo, že cestující mají v EU svá zákonná práva. O letecké dopravě bylo informováno jen 14 % občanů, o železniční 8 %. V právech ošetřujících autobusovou dopravu se umělo orientovat 5 % lidí, v lodní dopravě dokonce jen 3 %. Tomu, že jsou si těchto práv vědomi dopravci, účastníci nevěřili ani z poloviny –u aerolinek 40 %, u lodní přepravy 29 % a u železnic a autobusů 26 %.

Na porušení spotřebitelských práv na cestách si nejvíce stěžovaly osoby, které zažily nepříjemnosti v leteckém provozu (37 %). Ti, kteří nepodnikli žádné formální kroky, se domnívali, že by jejich stížnost byla zbytečná (45 %), nebo je odradilo, že by neměli nárok na finanční odškodnění (25 %).

Nejčastěji se o respondenty automaticky postaral provozovatel v letecké dopravě (53 %; šlo například o občerstvení, alternativní let, finanční nebo jinou náhradu a ubytování), zatímco nabídku pomoci od železničního dopravce zažilo pouze 43 %.

Drtivá většina spotřebitelů (81 %), kteří dopravce požádali o asistenci pro zdravotně postiženou osobu nebo osobu se sníženou pohyblivostí, byla s odezvou spokojena.

Práva cestujících jsou definována celounijní legislativou a jejich dodržování je závazné pro pro všechny členské státy. Cestující však kvůli rozdílům mezi zeměmi někdy nevědí, jak v případě problémů postupovat a na koho se obrátit, zejména v zahraničí. S těmito otázkami pomáhá síť Evropských spotřebitelských center https://evropskyspotrebitel.cz/.

Související články