poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se bránit toxickému menstruačnímu šoku

7.2.2020

Výrobci menstruačních tamponů a kalíšků mají lépe informovat o syndromu toxického menstruačního šoku, tvrdí francouzský úřad pro potraviny, životní prostředí, ochranu zdraví při práci a bezpečnost ANSES.

Málo menstruačních potřeb je opatřeno dostatečnou informací o rizicích používání a uživatelé o toxickém šoku vědí málo, upozornil spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs. Toxický šok před časem stál život 17letou francouzskou dívku.

ANSES proto vyzývá výrobce, aby o toxickém šoku informovali jasně, srozumitelně a dostatečně, včetně popisu příznaků nebo skutečné bezpečné doby, po kterou může produkt v těle zůstat. Některá balení sice informace obsahují, jsou však špatně čitelné a často neúplné, zejména v nejmenších jednokusových baleních.

Syndrom menstruačního toxického šoku je vzácný, ale závažný stav. Vzniká v důsledku pronikání toxinu TSST-1 z vagíny do krve. Ten je produkován kmenem stafylokoků, který se vyskytuje v organismu každé pětadvacáté ženy. Menstruační krev je pro jejich působení ideálním prostředím. Proto je důležité tampony a kalíšky pravidelně vyměňovat. První příznaky otravy připomínají projevy chřipky, ale důsledky mohou být velmi vážné, včetně nutnosti amputace nebo smrti.

Pro snížení rizika musí uživatelky dodržovat tři pravidla. Tampon ani kalíšek by podle lékařů a bakteriologů neměl zůstávat v těle déle než 6 hodin, ač někteří výrobci uvádějí delší dobu. Není tedy vhodné používat je na noc. Důležité je dodržovat hygienická pravidla – umýt si před výměnou tamponu nebo kalíšku ruce, protože se jimi stafylokoky běžně přenáší. Klíčové je používání sterilního kalíšku. V ideálním případě by měl kalíšek být převařen, jelikož pouhé omytí vodou nebo mýdlem stafylokoky neničí. 

Související články