poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kontroly potravin na hranicích se nyní více zaměřují na mykotoxiny

10.2.2020

Evropská unie zpřísnila hraniční kontroly potravin rostlinného původu na obsah mykotoxinů a dalších nežádoucích látek, například rezidua pesticidů, dioxiny nebo různé mikroorganismy. Soustředí se na potraviny, které jsou na výskyt nežádoucích látek nejnáchylnější.

Mykotoxiny jsou látky produkované plísněmi, které při dlouhodobé konzumaci mohou vážně škodit zdraví. Ovlivňují DNA, a poškozují játra, ledviny a další orgány lidského těla. Mykotoxinů existuje nepřeberné množství druhů. Podle odhadů Organizace OSN pro výživu a zemědělství FAO je plísňovými jedy kontaminována zhruba čtvrtina světové zemědělské produkce.

Hraniční kontroly se podle španělské spotřebitelské organizace OCU zaměřují především na zboží  spojené s opakovanými nálezy mykotoxinů. Jde o ovoce a zeleninu (např. granátová jablka, paprika, brukev vodnice), bylinky (bazalka, máta), koření (pepř), ořechy (arašídy, pistácie), čaje nebo sušené ovoce (goji, rozinky).

Nedávné spotřebitelské testy již odhalily přítomnost mykotoxinů v muškátovém oříšku, paprice a kořenících směsích s jejich obsahem.

Zvýšený počet kontrol není důvodem k panice ani k omezení konzumace prověřovaných potravin. Můžeme se naopak cítit lépe chráněni evropskými opatřeními. Vyhnout se hromadění toxických látek v těle a předejít nežádoucím účinkům mykotoxinů lze dodržováním základního pravidla zdravého stravování – dbát na pestrou a vyváženou stravu a nezacházet do extrémů.

Související články