poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ochucená voda voda nebo slazený nápoj – víte, co pijete?

12.2.2020

Ochucené vody mají obsahovat pouze vodu a příchutě. V polovině testovaných produktů v Belgii se však vyskytoval cukr či aditiva v množství, které je řadí mezi limonády.

Ochucené vody vznikly jako reakce na poptávku po nápojích, které odborníci doporučují jako nejvhodnější pro dodržování zdravého pitného režimu. Jeho hlavní součástí má být obyčejná voda a nepatří do něj slazené ani bublinkové nápoje.

Jak naznačuje samotné označení, v ochucených vodách by se nemělo nacházet nic jiného než voda a příchuť. Spotřebitelská organizace Test-Achats však objevila ve velké části testovaných ochucených vod přidané cukry, barviva, přídatné látky nebo ovocnou šťávu. Složení poloviny z 26 vzorků ukázalo na slazené nápoje, nikoli na vodu. Tato skutečnost nebyla uvedena řádným způsobem na obalech. Výrobky jsou stále nabízeny jako voda, což je pro spotřebitele matoucí a klamavé. Test-Achats o svých poznatcích informovala kontrolní úřady a podala stížnost na některé výrobky za nesprávné označení a klamání spotřebitele.

I v ČR se snadno stane, že si zákazník koupí nápoj, který vypadá jako ochucená voda, ale po napití zjistí, že v lahvi je slazená limonáda. Matoucí může být také tvar lahve, který používá výrobce i pro svoji perlivou či neperlivou vodu. Důležité je proto sledovat složení a nutriční tabulky na balení, nejlépe při samotném nákupu.

Související články