poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tři čtvrtiny univerzálních čističů škodí zdraví a přírodě

13.2.2020

Univerzální čisticí prostředky mohou obsahovat aromatické a konzervační látky, které vyvolávají alergie, narušují hormonální systém a škodí přírodě. Poznáte je jedině ze složení na obale.

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala 27 univerzálních čisticích prostředků pro domácnost. Pouze sedm vzorků neobsahovalo problematické chemikálie. Ve 14 výrobcích však byly alergenní aromatické látky nebo rostlinné výtažky a v 6 produktech se vyskytovaly aromatické nebo konzervační látky považované za endokrinní disruptory.

Všechny aromatické konzervační látky musí být uvedeny na obale čisticích prostředků. Nejproblematičtější látkou v testu byl methylisothiazolinon (MI). Každoročně je diagnostikována alergie na tuto chemikálii u nejméně 1000 dánských pacientů, což vedlo k zpřísnění národních norem pro jeho užívání a uvedení na balení. Může také škodit životnímu prostředí. Příbuznými látkami s podobnými účinky jsou benzisothiazolinon a methylchlorisothiazolinon.

Chcete-li se škodlivým chemikáliím vyhnout, používejte produkty s ekoznačkou. I ty jsou však různé, proto raději vždy čtěte složení uvedené výrobcem. Jen tak se lze chránit před účinkem alergenů a endogenních disruptorů v domácích čističích.

Související články