poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ne každá průmyslově zpracovaná potravina musí škodit

17.2.2020

Terciárně zpracované potraviny obecně nepatří do zdravého stravování, ale nelze je všechny měřit stejným metrem. Jejich uváženou volbou můžeme svůj jídelníček doplnit, aniž bychom hřešili proti zásadám vyvážené stravy.

Většina potravin, které konzumujeme, prošla nějakou úpravou, například pasterizované mléko, olivový olej, med, mražené ryby nebo konzervované či mražené ovoce a zelenina. Termín terciárně zpracované potraviny byl vytvořen brazilskými vědci, kteří se rozhodli definovat výrobky na základě jejich zpracování. Jednoduše řečeno, terciárně zpracované potraviny jsou ty, které byly vyrobeny v továrně, obsahují pět nebo více přísad včetně cukru, tuku a soli, ale také antioxidanty, stabilizátory a konzervační látky.

Zpracované potraviny jsou pak jednodušší výrobky obsahující dvě nebo tři složky, do nichž je přidán cukr, tuk nebo sůl. Terciárně zpracované potraviny jsou tedy ty, které prošly složitým zpracováním a obsahují přísady, které se nepoužívají při vaření doma. Tento termín však nezohledňuje obsah živin v produktech. Obvykle je synonymem škodlivosti a nezdravosti, skutečnost je ovšem složitější.

Nepoužívat průmyslově zpracované potraviny je v dnešní době náročné, zejména na čas, ale také kvůli chutím, které si nechceme odepřít. Ani naprosté vyřazení terciárně zpracovaného jídla nám nezaručí delší život v dokonalém zdraví. Používejme tedy zdravý rozum a vybírejme uvážlivě. Kolegové z britské spotřebitelské organizace Which? na několika výrobcích ukázali, že nám to může prospět.

Konzervované fazole najdete v každém obchodě. Mají nízký obsah tuku a cukru a jsou dobrým zdrojem vlákniny. Polovina velké plechovky obsahuje stejné množství bílkovin jako velké vejce. Mezi terciárně zpracované potraviny je řadí obsah modifikovaného kukuřičného škrobu, ochucovadla a bylinné extrakty.

Balený a krájený celozrnný chléb obsahuje emulgátory a konzervační látky, ale dva plátky nám mohou dodat až pětinu doporučené denní dávky vlákniny. Je dobrým zdrojem vitamínů ze skupiny B, vápníku a železa. Je-li bez konzervačních látek, může se rychle kazit.

Hotové polévky v konzervě nebo krabici (nikoli sušené) dobře nahradí domácí, pokud si je z jakéhokoli důvodu nemůžeme dopřát. Mívají nízký obsah cukrů a tuků a zeleninové přidávají do jídelníčku potřebnou zeleninu a zvyšují denní příjem vlákniny. Mezi terciárně zpracované je zpravidla řadí některé ingredience, například sladicí přísady.

Sypké neslazené müsli z obchodu je dobrá snídaně – je celozrnné, obsahuje málo tuků nebo soli a žádný přidaný cukr. Kravské mléko, jogurt nebo jejich obohacená rostlinná alternativa dodá tělu dostatek vápníku. Některé výrobky se považují za terciárně zpracované pouze kvůli obsahu sušeného mléka, syrovátky nebo dalších ochucovacích složek. Jedná-li se však o tzv. křupavé müsli, kde jsou vločky již spojeny do křupavých hrudek, je na pováženou i dodatečný způsob zpracování.

Neslazené sójové mléko obsahuje stejné množství bílkovin jako kravské a spolu s dalšími rostlinnými nápoji bývá obohaceno také vápníkem a vitaminy ze skupiny B. Jsou terciárně zpracované, protože obsahují příchutě a stabilizátory. 

Související články