poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Veganské potraviny mívají problémy s označením

18.2.2020

Označení výrobků nabízených jako veganské mohou být pro spotřebitele matoucí a uvádět je v omyl, ukázalo francouzské úřední šetření. Je na čase jasně definovat a vysvětlit používané pojmy.

Veganské výrobky se vymezují vůči produktům z živočišných surovin, ale používají přitom slova a názvy z tradiční kuchyně. Možná je to způsob, jak přitáhnout pozornost spotřebitelů, kteří si rádi dopřejí například dobrý steak, ale se zájmem ochutnají jeho bezmasou variantu. Nicméně podle francouzského úřadu pro hospodářskou soutěž, spotřebitele a boj s podvody (DGCCRF) mohou být takové názvy zavádějící. Jsou mezi nimi aluze na mléčné výrobky (veganský sýr, konopné mléko), na maso (zeleninový filet na kachní způsob, veganská slanina, rolovaná bylinková šunka), na ryby (rostlinný lososový filet), na čokoládu (velikonoční zajíček z rostlinné mléčné čokolády) nebo na med (sirup s medovou příchutí).

Některé z nich jsou definovány evropskými nebo francouzskými zákony. Ty stanoví, že jako sýr, jogurt, máslo nebo smetanu lze nabízet výhradně mléčné produkty. Totéž platí pro mléko s výjimkou mandlového a kokosového. Mléčná čokoláda musí obsahovat skutečné mléko a medem je pouze přírodní sladká látka produkovaná včelami druhu Apis mellifera. Názvy masných a rybích pokrmů nejsou legislativně ošetřeny.

Podle zjištění DGCCRF jsou ceny veganských potravin někdy dvakrát až čtyřikrát vyšší než jejich živočišných ekvivalentů. Je to nejspíše dáno vyššími náklady na některé suroviny (třeba kešu nebo mandle) nebo investicemi do výzkumu a vývoje složitých způsobů zpracování.

Související články