poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rajčata a papriky ohrožuje virus ze Středního východu

19.2.2020

Nová hrozba nese název Tomato brown rugose fruit virus. Stihla proniknout i do Evropy. Její šíření ohrožuje zemědělskou produkci. Účinné protilátky zatím nejsou známy.

Virus označovaný zkratkou ToBRFV byl objeven v roce 2014 na Středním východě, především v Izraeli a Jordánsku. Dnes už se vyskytuje v Severní Americe, Asii, ale i v Evropě. Napadá plodiny především ve Španělsku, Velké Británii a Nizozemsku. V prosinci 2018 byl ohlášen výskyt i v jihovýchodní Francii.

Choroba se na rostlinách projevuje žloutnutím listů, žlutými tečkami na plodech a zvrásněným povrchem. Části rostliny odumírají a výnosy mohou klesnout až o desítky procent.

ToBRFV se pouhým dotykem přenáší semeny, rostlinami i nakaženými plody. Přežívá velmi dlouhou dobu, aniž by přitom klesla jeho infekčnost. Neodolá mu žádná odrůda a zatím není známá účinná léčba. Organizace Que Choisir upozornila, že ač je pro člověka ToBRFV zcela bezpečný, choroba může citelně zasáhnout zemědělství i malé soukromé zahrádky.

Francouzský národní úřad pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce ANSES varoval před dalším šířením tohoto viru a navrhuje konkrétní kroky, které by francouzskou zeleninu před ním ochránily, jako jsou národní plán sledování a ochrany plodin před ToBRFV nebo pálení postižených rostlin.

Související články