poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Skryté náklady bezdrátových spotřebičů

21.2.2020

Mnoho bezdrátových spotřebičů často končí v odpadu jen proto, že jim příliš zeslábne baterie. Nemožnost její výměny snižuje životnost přístrojů.

Hlavním typem baterií používaných v bezdrátových spotřebičích (vysavače, zahradní sekačky, vysokotlaké čističe) jsou lithium-iontové akumulátory, jejichž kapacita časem slábne. Údaje získané organizací Which? ukazují, že právě baterie jsou nejčastějším problémem u tohoto typu přístrojů.

Potvrzují to zkušenosti 52 % majitelů vysokotlakých čističů a 34 % vlastníků bezdrátových vysavačů, kteří se zúčastnili dotazníkového průzkumu. Výrobci se nezřídka jistí zkrácenou zárukou na baterie, což však není na první pohled patrné v marketingových sděleních nebo při nákupu. Nelze-li však zesláblou nebo vadnou baterii vyměnit, musí spotřebitel vyhodit celý přístroj a investovat do nového. Děje se tak častěji než v případě kabelových spotřebičů.

Jedná se o závažný problém, a proto Which? ve svých testových hodnoceních přestal udělovat nejvyšší známku bezdrátovým vysavačům bez možnosti výměny baterie. Podle vedoucího testů Michaela Briggse má mít bezdrátový spotřebič stejnou životnost jako ten klasický, ovšem nevyměnitelná baterie to neumožňuje.

Lithium-iontové baterie jsou sice drahé a jejich recyklace není jednoduchá, ale možnost je vyměnit znamená snížení odpadu i celkových nákladů jak pro uživatele, tak pro společnost.

Související články