poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tucet čerstvých růží škodí klimatu stejně jako 50km cesta autem

24.2.2020

Čerstvé řezané květiny, ovoce a zelenina v zimě vytvářejí nezanedbatelnou uhlíkovou stopu. Ve Švýcarsku z tohoto důvodu řeší otázku zvýšení cen.

Podle veřejnoprávního rádia SRF1 jsou růže nejoblíbenější květinou Švýcarů. Na den sv. Valentýna se jich prodají skoro čtyři miliony. Pro dopravení a pěstování 12 holandských růží je však vyprodukováno zhruba stejné množství oxidu uhličitého jako při 50kilometrové jízdě autem. Podobný objem CO2 je do ovzduší uvolněn také pro získání jednoho  kilogramu hovězího masa. Růže cestují tisíce kilometrů letadlem z Keni, Ekvádoru nebo vyhřívaných skleníků v Holandsku.

Podle Myclimate Foundation se emise skleníkových plynů na kytici růží pohybují mezi 4 kg při dovozu z Keni a 23 kg z Nizozemska, kde jsou pěstovány v umělých podmínkách.

Švýcarsko dováží až 20 000 tun řezaných květin ročně, což je největší množství na hlavu ve světě, a značně se tak podílí nejen na produkci emisí, ale i na spotřebě vody nebo používání pesticidů.

Kritice ovšem čelí i dovoz ovoce a zeleniny, například jahod z Izraele nebo chřestu z Peru. Organizace na ochranu klimatu, jako jsou Greenpeace nebo Myclimate, žádají po federálních úřadech vysokou skleníkovou daň z dovozu zemědělských produktů nebo jejich výroby v umělých podmínkách. Navrhují, aby potraviny škodící klimatu měly příslušné označení. Náklady má prý nést spotřebitel, který se rozhoduje, zda takové zboží koupí či ne.

Návrhy ochránců klimatu se setkávají i s ostrou kritikou. Organizace Economiesuisse apeluje pouze na osobní odpovědnost spotřebitelů. Podle ní je prakticky nemožné přesně vypočítat, kolik CO2 vzniká při výrobě a přepravě každého zemědělského produktu.

Související články