poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nová databáze usnadní návrat ztracených psů domů

2.3.2020

Aplikace určená k sdílení informací o ztracených a nalezených psech byla spuštěna na webu Státní veterinární správy. Jejím cílem je zjednodušit jejich návrat k majitelům. Za dva roky na ni naváže centrální registr psů.

Do aplikace lze jednoduše vložit údaje o ztraceném psovi nebo nalezeném psu (ať již o pejska nálezce pečuje doma nebo jej odvedl do útulku).

Povinnými údaji jsou plemeno psa nebo jeho stručný popis, číslo čipu nebo tetování, místo a datum nálezu nebo ztráty, jméno majitele, nálezce nebo útulku a kontakt na něj. Lze připojit rovněž fotku zvířete i další informace. Uživatel může údaje smazat nebo naopak prodloužit dobu uložení záznamu na více než deset dnů.

Od začátku roku musí být všichni psi v České republice označeni čipem nejpozději ve třech měsících věku, u starších psů je dostačující tetování. V ČR existuje několik databází psů provozovaných soukromými subjekty nebo městy, ale i Komorou veterinárních lékařů. V některých je registrace zpoplatněna. Při nálezu psa prověřují policisté a útulky údaje z několika různých míst. Tuto situaci změní centrální evidence označených psů, která má vzniknout do 1. ledna 2022.

Související články